صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

یک کارشناس بازار سرمایه اذعان کرد: وجود نرخ های بالای تورم در سالهای اخیر از عوامل اصلی تضعیف قدرت پول ملی است لذا ضروری است با خرید کالای ایرانی و جلوگیری از خروج ارز کشور،ارز داخلی را تقویت نمود.

دکتر احمد پویان فر،کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع خرید کالای ایرانی در جهت افزایش قدرت پول ملی اظهار داشت:
به منظور تقویت پول ملی،حداقل از لحاظ تئوریکی مجموعه ای از چند عامل می توانند تعیین کننده باشند که از ان میان نرخ تورم و بعبارت دیگر کنترل نرخ تورم،نرخ بهره و نیز سیاست های اتّخاذ شده در نظام های تجارت بین الملل در عرصه ی صادرات و واردات کاملا حائز اهمیت و تعیین کننده می باشند.

پویان فر افزود: طیّ سالیان سال،نرخ تورم بالای 20 درصد و نیز طیّ چند سال گذشته نرخ حدود 10 درصد از عوامل اصلی تضعیف و کاهش قدرت پول ملی محسوب می شوند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص علل افزایش نرخ تورم اذعان کرد: افزایش نقدینگی در جامعه علت اصلی بروز چنین پدیده ای است و اینکه نتوانستیم فرصت های سرمایه گذاری مناسبی را در اقتصاد ایجاد نماییم در نتیجه پولهای خوابیده در بانک ها،با سود زیاد و افزایش نرخ ها وارد رقابتی ناسالم شدند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در خصوص بهبود شرایط بد اقتصادی بوجود آمده طبعا نیازمند یک راهکار بلند مدت هستیم که خود این راهکار نیازمند مجموعه ای از سیاست های کلان اقتصادی بلند مدت از قبیل کنترل نرخ تورم و نقدینگی جامعه است.

وی با اشاره به سیاست های کوتاه مدت خاطر نشان کرد: مصرف کالای ایرانی با توجه به اینکه می تواند از خروج ارز کشور جلوگیری نماید و نیز تقاضا برای ارز خارجی را به شدت کاهش دهد جزء اولویت های امروز است لذا به تبع کاهش تقاضا برای ارزهای خارجی،ارز داخلی تقویت خواهد شد.

پویان فر در پاسخ به این سوال که چرا بانک ها از بازار سرمایه استقبال نمی کنند؟اذعان کرد:
به زعم بنده چنین اتفاق ناخوشایندی دو دلیل دارد اول اینکه بانک مرکزی همواره در وضعیتی بوده که موضوعاتی مهم تر از بازار سرمایه(از قبیل موسسات مالی غیر مجاز و نرخ ارز) را پی گیری کرده است و دوم آنکه متاسفانه آن دانش تخصصی جهت شناخت بازار سرمایه را در اختیار ندارد.

مرتبط با این خبر

  • در بخش سنگ آهن کشور، صادرات خام وجود ندارد

  • مشکلات زیر ساختی،عامل اصلی عدم رشد صنعت توریسم است

  • رشد 19 درصدی حوزه ی صادرات صنایع دستی کشور

  • دولت،مسبّب اصلی عدم ثبات ارزی کشور است

  • بررسی نظام بانکی، ثبات ارزی و تاثیر آن بر تولید

  • طرح اصلاح روش های بانکی، نافرجام باقی مانده است

  • بروکراسی و موانع آن در کسب تسهیلات از منابع بانکی

  • تسهیلات تکلیفی هیچ کمکی به رشد تولید نکرده است

  • کاهش بوروکراسی اداری، مهمترین گام در جهت توسعه ی تولید است

  • اصلاحات، تنها راه پیشرفت و نجات اقتصاد کشور است