صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس اذعان کرد: در شرایطی که تولید کشور با بوروکراسی اداری بسیار دست و پاگیری مواجه است صرفا با کوتاه کردن مراحل اداری میتوان میزان سرمایه گذاری ها در عرصه ی تولید را افزایش داد.

دکتر علی کاظمی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع حمایت های مالی و بانکی در توسعه ی تولید اظهار داشت:یکی از مهم ترین معضلاتی که امروزه گریبانگیر جامعه ی ماست موضوع مسدود بودن راههای رونق تولید و نیز وجود نقدینگی فراوانی است که در سطح جامعه و بازار شاهد آن هستیم.

وی ریشه ی مشکلات موجود را هدایت نشدن نقدینگی موجود به سمت تولید دانست و افزود: واقعیت آن است که امروزه در کشور ما اگر سرمایه گذاری به سمت سرمایه گذاری در تولید ورود نماید با هفت خانی از بوروکراسی اداری مواجه می شود لذا تولید به ثمر نخواهد رسید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: آنچه در این شرایط رکود اقتصادی لازم و حیاتی به نظر می رسد کوتاه کردن مراحل اداری به منظور سرمایه گذاری در تولید است.

کاظمی تصریح کرد: طیّ جلساتی که با حضور دولتمردان و نیز معاون بانک مرکزی در فراکسیون اشتغال و تولید و نیز در کمیسیون برنامه و بودجه داشتیم آنچه دستگیرمان شد این بود که دولتی ها خود به وجود موانع بر سر راه تولید اذعان دارند لذا ما به آنها اعلام آمادگی کردیم که در صورت تسلیم لایحه ای از سوی دولت مبنی بر اصلاح قوانین و نیز کاهش مراحل بوروکراسی اداری کاملا از آن پشتیبانی خواهیم کرد.

وی با حمایت از تولید و قشر تولیدکننده ی کشور با انتقاد از سیاست های بانکی بیان داشت: کارهایی که با تلاش در کمیته های استانها در رفع موانع تولید انجام می شود سرانجام با سنگ افکنی بانک ها و اکتفا به این جمله که فلان پروژه توجیه پذیری اقتصادی ندارد به نتیجه نمی رسند لذا بانک باید بداند که یک سرمایه گذار نمی تواند با سود مضاربه ای کاری از پیش ببرد و راه چاره از میان برداشتن بوروکراسی اداری است.

همچنین دکتر موسی شهبازی،کارشناس حوزه ی پولی و بانکی در این رابطه خاطر نشان کرد: به منظور تسهیل تولید کشور و نیز رفع مشکلات حوزه ی تامین مالی بنگاه های خرد،متوسط و نسبتا بزرگ،عمده مشکلی که وجود دارد مشکل ساختاری است کما اینکه در ایران مشکلات ساختاری و قانونی زیادی داریم.

کارشناس حوزه ی پولی و بانکی ضمن اشاره به لایحه ی اصلاح قوانین بانکداری کشور تصریح کرد: این لایحه از سوی دولت در شهریور ماه سال 1396 با نام لایحه ی الحاقی نسبتا جزئی(به جای همه ی قوانین) تسلیم مجلس شورای اسلامی شد و قریب 2 سال است که در حال پی گیری است.

شهبازی در پایان اذعان کرد: به نظر می رسد انگیزه ی بانک و بنگاه اقتصادی در دستیابی به سود ،مشترک نیست.

مرتبط با این خبر

  • بررسی میزان اشتغالزایی تعاونی های دهیاری روستایی

  • تعاونی های حمل و نقل چقدر شغل ایجاد کرده‌اند؟

  • تعاونی های گردشگری و نقش آنها در ایجاد اشتغال

  • 25 هزار تعاونی در کشور تشکیل شده است

  • واکاوی میزان اشتغالزایی تعاونی های خدماتی

  • حمایت از تاسیس و توسعه صندوقهای شراکت در سرمایه برای تجاری سازی ایده‌ها

  • رتبه ی ضعیف کسب و کار ایران نتیجه ی دولت زدگی اقتصاد است

  • جذب فناوری، سرمایه و منابع مالی با هدف ایجاد فرصت های شغلی پایدار

  • عرصه ی تولید نیازمند شبکه ی راهبرد نوآوری است

  • پرسمان به دنبال فرصت های شغلی پایدار