صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

یک کارشناس حوزه ی پول و بانک تصریح کرد: فضای بغرنج کسب و کار، تسهیلات بگیران را در باز پرداخت تسهیلات به بانک ها با مشکل مواجه کرده لذا وجود تسهیلات نه تنها کمکی به توسعه ی تولید نکرده بلکه سبب افزایش نرخ سود بانکها نیز شده است.

دکتر کامران نَدری،کارشناس حوزه ی پولی و بانکی در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع تسهیلات بانکی و مدت زمان عودت آن در حوزه ی تولید بیان داشت: فضای کسب و کار سبب شده است بنگاه های تولیدی،قادر به بازپرداخت تسهیلاتی که دریافت کرده اند نباشند.

وی با بیان اینکه عدم بازپرداخت تسهیلات،مطالبات غیر جاری بانک ها را به شدت افزایش داده است خاطر نشان کرد: یکی از عوامل اصلی کسری نقدینگی وجود همین مسئله است کما اینکه عدم باز پرداخت هایی که در حال حاضر در بطن نظام بانکی کشور بوجود آمده سبب افزایش نرخ سود نیز شده است.

کارشناس حوزه ی پول و بانک اذعان کرد: هنگامی که بنگاه ها قادر به باز پرداخت تسهیلات نباشند طبعا نظام بانکی نیز با مشکلات زیادی روبرو می شود چرا که نظام بانکی بدهی هایش نقدی است و روزانه،سپرده گذاران برای برداشت به بانک مراجعه می کنند لذا بانک ناچار است به منظور تامین کسری نقدینگی خود نرخ سود سپرده را افزایش دهد و به تبع آن نرخ سود تسهیلات نیز افزایش نشان خواهد داد.

ندری اظهار داشت: بخشی از مشکلات بوجود آمده به علت وجود تسهیلات تکلیفی است که در واقع جزء احکام بودجه ای است که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

وی با بیان اینکه این احکام تکالیفی است که به نظام بانکی کشور تحمیل شده تصریح کرد: نظام بانکی از قبل می دانسته که اینگونه تسهیلات به احتمال زیاد بازگشتی ندارد و با نُکول مواجه خواهد شد لذا به عقیده ی بنده وجود تسهیلات تکلیفی نه تنها کمکی به حل معضلات موجود در اقتصاد نکرده بلکه تا حدودی باعث تشدید هر یک از آنها شده است.

کارشناس حوزه ی پول و بانک در ادامه اذعان کرد: تسهیلات تکلیفی،هیچ کمکی به تولید نکرده بلکه سبب افزایش نرخ سود در نظام بانکی و حتی در بنگاه هایی که کار خود را بدرستی انجام می دهند گردیده بطوریکه وجود نرخ بالای سود امکان توسعه ی فعالیت های اینگونه بنگاه های اقتصادی را کاملا سلب و آنها را درگیر خود کرده است.

همچنین دکتر طهماسب مظاهری،ریاست کل اسبق بانک مرکزی در این خصوص با نام بردن از منابع مالی و نیز فضای کسب و کار،هر یک از آنها را بعنوان دو بال اساسی رشد و توسعه ی تولید کشور تعریف و تصریح کرد: محیط کسب و کار کشور (در شرایطی که رابطه های مردم و سرمایه گذاران مناسب نیست ) مستعد کمک به تولید نیست زیرا اکثر قریب به اتفاق افرادی که تسهیلات دریافت کرده اند خود را بدهکار بانک ندانسته و پول بانک ها را باز نمی گردانند.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 11:45 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • در بخش سنگ آهن کشور، صادرات خام وجود ندارد

  • مشکلات زیر ساختی،عامل اصلی عدم رشد صنعت توریسم است

  • رشد 19 درصدی حوزه ی صادرات صنایع دستی کشور

  • دولت،مسبّب اصلی عدم ثبات ارزی کشور است

  • بررسی نظام بانکی، ثبات ارزی و تاثیر آن بر تولید

  • طرح اصلاح روش های بانکی، نافرجام باقی مانده است

  • بروکراسی و موانع آن در کسب تسهیلات از منابع بانکی

  • کاهش بوروکراسی اداری، مهمترین گام در جهت توسعه ی تولید است

  • اصلاحات، تنها راه پیشرفت و نجات اقتصاد کشور است

  • کاهش هزینه تولید چگونه باخرید کالای داخلی ایجاد میشود؟