صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: علیرغم آنکه طرح 26 ماده ای اصلاح روش های بانکی در خصوص اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان،مدتهاست تقدیم مجلس شده تا به امروز هیچ پاسخ مثبتی دریافت نشده است.

دکتر محسن حاجی بابا،عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع بروکراسی و موانع آن در کسب تسهیلات از منابع بانکی،با تصریح اینکه مشکلات کشور در شبکه ی بانکی و به خصوص در ارتباط با تولید بی شمار است اظهار داشت: متاسفانه،مسئولین و تیم های اقتصادی کشور این اصل را که تولید ایران مقرون به صرفه نیست فراموش کرده اند بعبارت دیگر اگر بانک را بعنوان یک موسسه ی اقتصادی بدانیم طبعا هر موسسه ای در رابطه با منافع و ریسک پولی که در اختیار دارد، تصمیم می گیرد اما در حال حاضر بیش از 50 درصد صنایع کشور(ظرف 4 سال گذشته)اغلب با ظرفیت زیر 50 درصد تولید می کنند لذا در چنین شرایطی پرداخت تسهیلات بانکی به صنعت کشور اساسا غلط است.

ریاست کمیسیون پول و سرمایه ی اتاق بازرگانی ایران اذعان کرد: فراکسیون تولیدکنندگان اتاق ایران، درخواستی 26 ماده ای را صرفا با هدف اصلاح روش های شبکه ی بانکی به بانک مرکزی ارسال کرد و پس از آن ریاست کل بانک مرکزی در 15 صفحه به این درخواست پاسخ داد که ما این پاسخ را به همراه کل مدارک و مستندات ،مجددا در شهریور ماه 1396 با همکاری کارشناسان به کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم.

وی در همین رابطه افزود: علیرغم آنکه مدارک نزد ریاست کمیسیون صنایع مجلس،ریاست مجلس شورای اسلامی ، وزیر صنعت و ریاست کل بانک مرکزی فرستاده شده و موجود می باشد متاسفانه تا امروز از هیچ کدام از این مراجع و آقایان حتی پاسخ نه نیز دریافت نکرده ایم.

حاجی بابا خاطر نشان کرد: متن طرح 26 ماده ای ما حاوی هیچ گونه درخواست پول نیست بلکه صرفا درخواست اصلاح روش بازپرداخت تسهیلات بوده که روشی کاملا غلط است لذا طبق آن خواسته ایم مدت زمان بازپرداخت تسهیلات از 12 ماه به 18 ماه افزایش پیدا کند.

وی در خصوص ماده ی مهم دیگر طرح 26 ماده ای تسلیم شده به مجلس تصریح کرد: ما خواسته ایم که شبکه ی بانکی موظف گردد نسبت به درخواست تسهیلات از سوی تولیدکنندگان،ظرف 45 روز پاسخ بدهد.

همچنین دکتر عبدالخالق سجادی،از مدیران اسبق بانکی در این خصوص و در پاسخ به این سوال که آیا روشی به منظور اصلاح بروکراسی وجود دارد؟ تصریح کرد: در دنیا روش های مختلفی در این زمینه وجود دارد که یکی از این روش ها تاسیس بانک های توسعه ای است چرا که ایران هرگز نمی تواند با بانک های تجاری نسبت به پشتیبانی واحدهای تولیدی اقدام نماید.

کارشناس حوزه ی پولی و بانکی در ادامه ی اظهارات خود با بیان اینکه بانک های توسعه ای متشکل از منابع دولت و منابعی قرضی از سایر بانکهاست خاطر نشان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا،بانک های توسعه ای درجه یک،دو و سه در کنار بانک های صنایع کوچک ایجاد شده اند که تنها کارشان بررسی،کارآفرین یابی،طرح یابی و نیز عارضه یابی شرکت های مختلف تولیدی است.

مرتبط با این خبر

  • در بخش سنگ آهن کشور، صادرات خام وجود ندارد

  • مشکلات زیر ساختی،عامل اصلی عدم رشد صنعت توریسم است

  • رشد 19 درصدی حوزه ی صادرات صنایع دستی کشور

  • دولت،مسبّب اصلی عدم ثبات ارزی کشور است

  • بررسی نظام بانکی، ثبات ارزی و تاثیر آن بر تولید

  • بروکراسی و موانع آن در کسب تسهیلات از منابع بانکی

  • تسهیلات تکلیفی هیچ کمکی به رشد تولید نکرده است

  • کاهش بوروکراسی اداری، مهمترین گام در جهت توسعه ی تولید است

  • اصلاحات، تنها راه پیشرفت و نجات اقتصاد کشور است

  • کاهش هزینه تولید چگونه باخرید کالای داخلی ایجاد میشود؟