صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

یک کارشناس امور بانکی اذعان کرد: دولت با سیاستگذاری های غلط در عرصه ی اقتصاد،اجازه ی وقوع انواع تخلفات را داده است لذا عدم ثبات ارزی تنها واقعه ای کوچک است که می تواند زمینه ساز وقایعی به مراتب بدتر از آن گردد.

دکتر ایمان زنگنه،کارشناس امور بانکی در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع تاثیر نظام بانکی و ثبات ارزی بر تولید کشور،در پاسخ به این سوال که با وجود عدم ثبات ارزی چگونه می توان به رشد تولید کمک کرد؟بیان داشت:

الزاما هر افزایش قیمت ارزی منتج به افزایش صادرات نیست کما اینکه اگر نگاهی کوتاه به فرایند کیفیت تولید و نیز واردات کشور داشته باشیم بالغ بر 70 درصد از اقلام وارداتی،مواد اولیه و واسطه ای است که در تولید نقشی اساسی دارند لذا قشر تولید کننده از دو محل اقلام واسطه ای و نیز تلاطم های ارزی متضرر خواهد بود.

وی با بیان اینکه قشر تولید کننده ی کشور از فرایند کسب و کارش هیچ سودی بدست نمی آورد اذعان کرد:
مقصر چنین اتفاق ناخوشایندی دولت است چرا که براحتی حوزه ی صادرات و تولید را به سمت تخلف و رها شدگی کشانده است.

زنگنه خاطر نشان کرد: علیرغم آنکه بارها از بانک مرکزی خواسته ایم تا استانداردهای تخصیص ارز را اعلام کند در این خصوص سستی ورزیده و پاسخگو نیست.

کارشناس امور بانکی تصریح کرد: با توجه به هدف اقتصاد مقاومتی در کشور،لازم است که مسئولین کاملا عاقلانه رفتار کنند اما متاسفانه باید پرده از این حقیقت تلخ برداشت که تخصیص ارز در کشور ما براساس وابستگی هاست و نه مفید بر جان اقتصاد کشور.

وی در خصوص بانک های کشور اظهار داشت: بانک های کشور طیّ سالهای اخیر، صرفا به دلیل آنکه سود عملیاتی نداشته اند و عمده ی منابعشان یا راکد باقی مانده و یا درگیر تسهیلات و مسکن و... بوده لذا عملا هیچ جریان نقدینگی در آنها وجود ندارد تا بتوانند به ارائه ی تسهیلات بپردازند کما اینکه عمده تسهیلات سیستم بانکی کشور،بیش از 60 درصد سرمایه در گردش می باشد که در حال پرداخت آن است.

کارشناس امور بانکی در پایان اظهارات خود ضمن اشاره به افزایش قیمت سکه در کشور اذعان کرد:
دلیل افزایش قیمت سکه در روزهای گذشته،خرید گسترده ی 2 صندوق سرمایه گذاری وابسته به بانک ها بود لذا تا دولت و سیاستگذار کشور تکلیفش با خودش مشخص نباشد همچنان باید شاهد این اوضاع ناخوشایند و نیز بروز انواع تخلف ها باشیم چرا که زمینه ی این اتفاقات را خود دولت فراهم کرده است.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 11:45 از شبکه ی رادیویی گفتگو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفتگو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • مکانیزه بودن کشاورزی شاهراه کاهش ضایعات تولید است

  • تعیین تکلیف واحد های تولیدی مشکل دار با هدف رونق بخشی

  • مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری

  • مردم می توانند بودجه دستگاه ها را به چالش بکشند!

  • تحلیل راهکارهای کاهش ضایعات کشاورزی از طریق فناوری

  • الگوی دفاع مقدس در مقابله با تهدیدات اقتصادی

  • بررسی الگوی جهاد سازندگی و اقتصاد مقاومتی

  • اصلاح الگوی مصرف توسط زنان،مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می کند

  • نقش زنان در توسعه و تحکیم اقتصاد مقاومتی

  • اصناف، 6 و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است