پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

مشاور برنامه ریزی راهبردی مناطق آزاد: علت عدم رشد مناطق آزاد، الزاماتی مغفول مانده است

مشاور برنامه ریزی راهبردی مناطق آزاد اذعان کرد: برنامه ریزی توسعه ای در مناطق آزاد در قالب توسعه ی پایدار انجام نگرفته است لذا عدم وجود مجموعه ای از این گونه الزامات علت عدم رشد مناطق آزاد و اقتصادی است.

1396/05/04
|
14:45
|
مهندس فروزان زیادلو، مشاور برنامه ریزی راهبردی مناطق آزاد در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع بررسی نقش مناطق آزاد در تولید، اشتغال و رشد صنعتی اظهار داشت: مناطق اقتصادی(که شامل مناطق آزاد، اقتصادی، نواحی صنعتی، مناطق گاز، نفت و پتروشیمی مثل عسلویه است) رشد و توسعه ی اقتصادی را به نیابت از برنامه ی آمایش ملی در قطعه ای از سرزمین ایران اسلامی متناسب با پتانسیل ها و استعدادهای خودشان تعقیب می کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه کشورمان فاقد برنامه ی آمایش ملی است خاطر نشان کرد: برنامه ریزی توسعه ی اقتصادی، در این مناطق اقتصادی می بایست زیر مجموعه ی برنامه ی آمایش ملی باشد که اگر اینگونه نباشد به توفیق و پیکره ای واحد در این باره نخواهیم رسید.

مشاور برنامه ریزی راهبردی مناطق آزاد با اشاره به اینکه در رژیم قبل سعی شد برنامه ی آمایش ملی تدوین گردد و با رخ دادن انقلاب به کلی کنار گذاشته شد تصریح کرد: بر این اساس، مناطق اقتصادی ما خودشان بر مبنای دریافت های خودشان و نیز ماموریت هایی که قانون گذار برای آنها مترتّب کرده برنامه ی توسعه ی اقتصادی شان را تنظیم می کنند که بعضا در راستای برنامه ی آمایش سرزمین نیست.

مهندس زیاد لو با برشمردن مجموعه ای از الزامات در جهت رشد مناطق آزاد و اقتصادی، بر عدم وجود این الزامات تاکید و اذعان کرد: برنامه ریزی توسعه ای در مناطق آزاد در قالب توسعه ی پایدار انجام نگرفته زیرا استراتژی توسعه ای ما مبتنی بر هاپ سازی بوده که خود به محیط زیست صدمه ی جدی وارد می کند.

وی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و اقتصادی باید نگاهشان بر بازار جهانی باشد و نه بازار داخلی بیان داشت: لازم است برنامه ی توسعه ای براساس مزیّت های ویژه ی رقابتی شان تنظیم شود و به فعالیت هایی که ارزش افزوده ی اقتصادی بالا دارند پرداخته شود اما اکنون همه ی فعالیت های اقتصادی و صنعت گزینی ما بر مبنای مزیت نسبی صورت می گیرد.

همچنین جعفر آهنگران، مشاور عالی مناطق آزاد در این باره تصریح کرد: درست است که ما برنامه ی آمایش سرزمینی نداریم و مصوب نشده اما به نظر می رسد که مناطق آزاد ما به نوعی با آمایش سرزمینی در ارتباط است و مناطق آزاد در جاهایی ایجاد شده که بناست براساس آمایش سرزمینی، رشد و توسعه را از مرکز به جاهایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند تعمیم دهد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.
فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان