پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان تهران: محدود بودن اعتبارات، علت عدم موفقیت طرح تسهیلات مسکن بود

عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان تهران اذعان کرد: به منظور خروج مسکن از رکود مسئله ی تحریک تقاضا و خرید بوسیله ی اعتباراتی خاص مطرح شد اما متاسفانه بدلیل محدود بودن این اعتبارات توفیقی حاصل نشد.

1396/05/07
|
10:24
|

مهندس ایرج رهبر، عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع گره باز نشده ی تسهیلات مسکن، با اشاره به سیاست های اتّخاذ شده به منظور خروج مسکن از رکود تصریح کرد: ما قبلا گفته بودیم که بخش مسکن بخشی تاثیرگذار در اقتصاد کل کشور است بطوریکه سهمی 35 تا 40 درصدی در اقتصاد کشور دارد.

وی افزود: بالطبع زمانی که اقتصاد کشور از نظر گردش کاری دچار مشکل می شود این 40 درصد(که سهم کمی نیست) نیز در کل بخش مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان استان تهران اذعان کرد: بزرگان ما در حوزه ی دولت سعی داشتند مسئله ی رکود مسکن را حل کنند بطوریکه به پیشنهاد دکتر تبریزی(مشاور وزیر راه و شهرسازی) قرار بر این شد که ابتدا به مسئله ی تحریک بازار خرید و تقاضا و تقویت قدرت خرید مردم پرداخته شود لذا بدین منظور موضوع اعطای تسهیلات مطرح گردید که متاسفانه به دلیل محدود بودن این اعتبارات توفیقی در این خصوص حاصل نشد.

مهندس رهبر، اعطای وام 80 میلیونی، صندوق یکم و اوراقی خاص به منظور فروش را از جمله اعتبارات اختصاص شده در این رابطه خواند و خاطر نشان کرد: در خصوص اعطای وام 80 میلیون تومانی باید بدانید که اوایل گفته شد در سال بیش از 82 هزار فقره تسهیلات 80 میلیونی نمی توانیم اعطا کنیم و این رقم محدود در مقابل 1 میلیون 500 هزار متقاضی مسکن واقعا مقدار ناچیزی است.

وی در خصوص موضوع باز پرداخت وام 80 میلیونی نیز اظهار داشت: برای چنین وامی باز پرداخت 12 ساله با حداقل پرداختی 1 میلیون تومان در ماه در نظر گرفته شد اما برای رفاه و عدم فشار اقشار ضعیف و متوسط لازم بود زمان باز پرداخت 12 ساله به 20 یا 25 سال تغییر پیدا کند.

رهبر در تکمیل سخنان خود افزود: ما اعتقاد داشتیم بعد از تحریک مقطعی بازار و تقاضا باید بازار تولید را تقویت کرده و رها نکنیم به این معنا که اگر می خواهیم برای ساخت، تسهیلات بانکی بدهیم و پس از آن واحد مسکونی تسهیلات دار را در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهیم.


برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان