پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

معاون بازار شركت بورس تهران: نوسانات موجود در بازار بورس،امری بدیهی و جزء ذات آن است.

معاون بازار شرکت بورس تهران در خصوص نوسانات اخیر بازار بورس گفت :دلیلی جز طبیعی بودن آن متصور نیست چرا که امری بدیهی و اثبات شده است و بورس هویت خود را از رشد صنایع و اقتصاد کلان می گیرد.

1396/05/09
|
13:45
|

علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس تهران، در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع افت و خیزهای بازار بورس و آسیب ها و راهکارهای آن اظهار داشت: نوسان جزئی از ذات بازارهای سرمایه و بورس است که یک امر بدیهی و اثبات شده می باشد چرا که خود بورس هویتش را از رشد صنایع و اقتصاد کلان هر کشوری می گیرد.

معاون بازار شرکت بورس تهران خاطر نشان کرد: بخشی از نوسانات بازار بورس از سال 1376 تا سال 1396 مربوط به بخش اقتصاد و بخش دیگر آن نیز مربوط به ثبات کشورهاست یعنی آن دسته از عوامل سیاسی که چشم انداز ثبات را تعیین می نمایند روی بورس تاثیر خواهند گذاشت.

صحرایی با بیان این مطلب که بورس شفافیت بیشتری نسبت به سایر حوزه های هر کشور دارد اذعان کرد: بازار بورس بازیگران متعددی از افراد خرد تا دستگاههای تحلیل گر بزرگ را داراست و به صراحت می توان گفت که در کشور ما بار اصلی جریان خصوصی سازی و یا همان پیاده سازی اصل 44 قانون اساسی بر دوش بورس قرار گرفته و از آن جا که واگذاری ها در آن به مردم اعطا شده بازار بورس به حقیقت اصل 44 نزدیک تر است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از 50 سال از شکل گیری بازار بورس، تامین مالی 10 تا 15 درصدی از طریق بورس منطقی به نظر می رسد؟ اظهار داشت: برای پاسخ به این سوال باید مسیر طی شده را نگاه کنیم مسیری که ریشه اش بطور کامل در خود بورس نیست و بعبارت دیگر بخش فرهنگ سازی آن که به بازار سرمایه برمی گردد مغفول مانده است و با کمک ابزار رسانه ها بویژه صدا و سیما این مهم بطور کامل انجام نگرفته است.

معاون بازار شرکت بورس تهران در تکمیل پاسخ خود افزود: از آنجا که برای مردم ما فرهنگ سرمایه گذاری مستقیم جا افتاده است باید تلاش کنیم تا ابزار سرمایه گذاری غیر مستقیم را در اختیار آنان قرار دهیم و در کنار این پروسه نظارت کامل هم داشته باشیم و همچنین در خصوص سایر حوزه های رقیب بورس، سیاست گذاران باید دقت نظر لازم را مبذول دارند تا پدیده ای نظیر موسسات مالی غیر مجاز(که مشکلات عدیده ای از خود بر جای گذاشته) در کشور شکل نگیرد.

همچنین ایوب باقرتبار، عضو هیئت مدیره ی بورس انرژی نیز در این باره با تصریح این مطلب که تمام ایرادها و مشکلات را نمی شود به موجودیت بازار بورس نسبت داد اذعان کرد: باید اجازه دهیم بازار بورس کار خود را انجام بدهد ضمن اینکه مسائل و مشکلات موجود در کشور نظیر رکود را بورس نمی تواند حل کند زیرا پس از تحریم ها وصل شدن دوباره به سیستم مالی دنیا و نیز برگرداندن اطمینان بازار مالی دنیا کاری سخت و زمان بر است.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان