فردای روشن هر روز از ساعت 13:15 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

فرداي روشن

یك كارشناس مسائل اقتصادی: در راستای تحقق جهش تولید باید از تولید کالاهای استراتژیک در کشور در عرصه صنعت و کشاورزی حمایت شود

بیژن عبدی اظهار کرد:در راستای تحقق "جهش تولید" در کشور باید صنایع کلیدی و اساسی در کشور که به حمایت احتیاج دارند شناسایی شوند.

1399/01/17
|
17:19
|

بیژن عبدی، در مصاحبه با ویژه برنامه شعار سال «فردای روشن» که از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد ، با بیان اینکه در راستای تحقق جهش تولید باید از تولید کالاهای استراتژیک در کشور در عرصه صنعت و کشاورزی حمایت شود، گفت: مثلاً در عرصه ی کشاورزی باید از تولید گندم، جو، برنج، شکر، گوشت قرمز سفید، لبنیات و... حمایت شود و دولت‌ها برای حمایت از این تولیدات برنامه‌های مناسبی داشته باشند .

وی با بیان اینکه باید مشخص شود که چه میزان از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در کشور تولیدی و چقدر از این کالاها وارداتی هستند، گفت: در همین چارچوب باید تلاش شود که میزان تولید کالاهای اساسی افزایش و میزان واردات آن کاهش پیدا کند.

عبدی همچنین بر لزوم ایجاد یک بانک اطلاعاتی از توانمندی های نیروهای داخلی که در عرصه تولید مشغول به کار هستند تاکید کرد و گفت: در همین راستا باید توانمندی های نیروهای علمی و پژوهشی کشور نیز مورد شناسایی قرار گیرند و آموزش‌های لازم به آنها در رفع نیازهای کشور ارائه شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین با بیان اینکه دستگاه های نظارتی نیز باید به وظایف خود در امر نظارت بر امر تولید به صورت شفاف و روشن عمل کنند، خاطرنشان کرد: ما باید برای دور زدن تحریم ها و دسترسی به بازارهای جدید منطقه‌ای باید دیپلماسی اقتصادی کشور را تقویت کنیم .

وی همچنین به اهمیت حضور جدی و موثر تر در پیمانهای منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ما از این طریق می توانیم مشتری ها و بازارهای جدیدی برای کالاهای تولیدی خود فراهم کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اهمیت انجام مبادلات پولی دوجانبه و چندجانبه بین ایران و کشورهای همسایه و دوست تصریح کرد : باید از نخبگان، صنعتگران و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور حمایت کنیم و آنها را در راستای سرمایه گذاری در ایران تشویق کنیم .

دسترسی سریع
فردای روشن