زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

مسئول بخش پسماند محیط زیست استان تهران: لازم است چرخه اقتصاد کشور به چرخه سبز تبدیل شود

مسئول بخش پسماند اداره کل سازمان محیط زیست استان تهران گفت: میزان آلودگی پسماندها در طبیعت باید به صورت کمی و عددی اعلام شود تا حساسیت مردم و مسئولان را برانگیزاند.

1396/09/18
|
11:53
|

اکبرپور مسئول بخش پسماند اداره کل سازمان محیط زیست استان تهران در مصاحبه با برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو درباره آموزش شهروندان در بخش پسماند اظهار کرد: مشارکت مردم زمانی جواب می دهد که از قبل بستر سازی های لازم توسط دولت و مسئولان انجام شده باشد. در کارگاه های آموزشی و رسانه ها به اندازه کافی درباره اصلاح الگوی مصرف صحبت شده است. هر روز شاهد هستیم سازمان های مردم نهاد برای آموزش و تنویر اذهان عمومی حرکت های داوطلبانه ای انجام می دهند. این افراد زباله ها را جمع می کنند اما به دلیل وجود مشکلات در امحای پسماندها، زباله ها دوباره به طبیعت بر می گردد. این نشان می دهد مراکز دفن مشکل دارند.

اکبرپور تصریح کرد: در حوزه پسماندها ریسک نکرده ایم. تا کنون مدیریتی و آسیب شناسانه با این موضوع روبرو نشده ایم. لازم است میزان آلودگی ها را با عدد مشخص کرد. باید بررسی کرد عدم دفن مناسب پسماندها که به آلودگی زمین و هوا منجر می شود و سونامی سرطان را در شمال کشور به راه انداخته است دارد، چه عددی است. با این وضعیت حساسیت مردم و توجه مسئولان به موضوع بیشتر جلب می شود.

او تصریح کرد: در دهه 80 موج کامپوست به راه افتاد و حالا موج زباله سوزی. این اتفاقات بدون برنامه انجام می شود و داستان های جدیدی ایجاد می کند. تامین اعتبار در بخش پسماندها بسیار مهم است. بخش خصوصی ممکن است به دلیل سود آور نبودن، پا به این عرصه نگذارند به همین دلیل مسئولان و دولت باید حمایت کنند.

اکبرپور اضافه کرد: نباید تنها حلقه آخر را دید. فناوری را وارد کشور کردیم اما جواب نمی دهد زیرا صفر تا صد کار مشکل دارد. لازم است چرخه اقتصاد کشور به چرخه سبز تبدیل شود و قدر منابع را بدانیم.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه