زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

میان آبادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو مطرح كرد: نقش موثر «دیپلماسی آب» در حل اختلافات زیست‌محیطی کشورها

یک پژوهشگر دیپلماسی آب گفت: علم «دیپلماسی آب» تلاش دارد مناقشات و منازعات بین دولت‌ها و ملت‌ها را با ارائه راهکارهای مختلف برطرف و به مشارکت و همکاری تبدیل کند.

1399/09/01
|
11:49
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر حجت میان آبادی، استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در مصاحبه با برنامه «زمین 360 درجه»، دیپلماسی آب و دیپلماسی اقلیم را یک علم تقریباً نوین و در عین حال با قدمت تاریخی برشمرد و گفت: قدیمی ترین تمدن های بشری در کنار منابع آبی و به ویژه بین النهرین به وجود آمدند.

این پژوهشگر دیپلماسی آب بیان کرد: علم «دیپلماسی آب» تلاش دارد مناقشات و منازعات بین دولتها و ملتها را با ارائه راهکارهای مختلف برطرف و به مشارکت و همکاری تبدیل کند.

استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس گفت: منابع آبی از معدود منابع آبی هستند که از مقیاس های محلی تا مقیاس های بین المللی مشترک هستند و به همین دلیل است که اختلافات و مناقشات آبی از سطح محلی تا سطح منطقه ای، فراملی و بین المللی را در برمی گیرد.

میان آبادی با بیان اینکه مسائل آبی و محیط زیستی مرزهای سیاسی کشورها را به رسمیت نمی شناسند، افزود: این از کلیدی ترین نکاتی است که سیاست مداران کشورها باید توجه کنند زیرا اگر ناحقی در حق طبیعت شود قطعاً زور و ضربه طبیعت از انسان بیشتر است.

وی همچنین در ادامه درباره تالاب هامون گفت: تالاب هامون به عنوان یک تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شده و رودخانه هیرمند هم از نظر کنوانسیون های بین المللی یک رودخانه فرامرزی است که قواعد خاص خودش را دارد اما از همان زمانی که مذاکرات ایران و افغانستان بر سر بهره برداری و نحوه تخصیص آب شکل می گرفت نیازهای زیست محیطی و حیاتی این رودخانه چندان پررنگ و پرمعنا نبود.

استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به نقش منافع سیاسی کشورهای غربی به ویژه انگلیس برای نفوذ در افغانستان و منطقه آسیا در کاهش سهم آبی ایران گفت: با دخالت کشورهای غربی سهم ایران از آب هیرمند از 9 میلیارد متر مکعب آب به 820 میلیون متر مکعب تقلیل پیدا کرد و هم اکنون نیز برخی کشورهای منطقه و خارج از منطقه در تلاشند از منابع آبی افغانستان برای کسب قدرت سیاسی خود استفاده کنند.

وی افزود: افغانستان از پنج حوضه آبریز اصلی تشکیل شده که چهار حوضه آن فرامرزی و با کشورهای همسایه مشترک است اما افغانستان فقط با ایران و تنها بر سر رودخانه هیرمند قرارداد مشترک آبی دارد و سایر سرشاخه های هیرمند جزو قرارداد ایران و افغانستان نیستند.

میان آبادی درباره علل سرمایه گذاری جدی افغانستان برای استفاده از آب به عنوان ابزار سیاسی علیه کشورهای همسایه گفت: این کشور به دلیل برخورداری از موقعیت ژئواستراتژیکِ بسیار کلیدی در منطقه مورد توجه ابرقدرت ها بوده و رقابت بین کشورهای مختلف دنیا برای نفوذ در افغانستان باعث شده که سرمایه گذاری های گسترده ای برای جلب توجه مقامات و مردم افغانستان صورت گیرد.

وی بر این باور است که توسعه در افغانستان و ایران باید با توجه همزمان به سیستان بزرگ و تالاب های هامون باشد، چراکه در غیراین صورت تبعات زیست محیطی خشک شدن هامون گریبانگیر سیستانی های واقع در افغانستان هم خواهد شد.

میان آبادی تأکید کرد: برای حل اختلافات بهتر است دو کشور مطالعات ارزیابی های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و زیست محیطی طرح های مشترک را به صورت مشارکتی انجام دهند تا دغدغه های یکدیگر را پوشش دهند.


دسترسی سریع
زمین 360 درجه