انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

سرهنگ اكبری: حس امنیت به نگاه رسانه باز می‌گردد

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری ناجا شکل گیری امنیت و ایجاد حس امن در مردم را مبتنی بر نوع نگاه رسانه به این حوزه دانست.

1399/08/03
|
09:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌‍وگو؛ سرهنگ محمدرضا اکبری در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "انعکاس" اطلاع رسانی را حائز اهمیت در پیشگیری از وقوع و کشف جرم دانست و گفت: از دستگاه‌های رسانه‌ای کشور خاصه سازمان صداوسیما و وزارت ارشاد انتظار داریم در راستای آگاه سازی مردم و پیشگیری از بزه دیدگی شهروندان بکوشند.

وی این رویه را همچنین موجب امنیت اقتصادی برای مردم دانست و تصریح کرد: همانطور که ما از رسانه انتظارِ همراهی داریم، رسانه نیز از پلیس نیازمندی‌هایی دارد که در جلسات تنگاتنگ این دو نهاد، موضوعات کاملا روشن و شفاف شده و هر دو سازمان بر آن اشرافیت می‌یابند.

سرهنگ اکبری با بیان اینکه تعامل دو سویه احساس امنیت اجتماعی و اقتصادی را میسر می‌سازد، خاطرنشان کرد: اگر پلیس شبانه روز فعالیت داشته باشد و مردم به این فعالیت‌ها در مرزبانی و پلیس راه و آگاهی و نیز پلیس فتا بی‌اطلاع باشند، قطعا مردم نسبت به خدمات ارائه شده پلیس و کشفیات بدبین می‌گردند و ایجاد احساس امنیت در آن‌ها شکل نخواهد گرفت.

وی اضافه کرد: هیچ سازمانی نباید بصورت جزیره‌ای عمل کند و همه سازمان‌ها اعم از صداوسیما و پلیس باید در کنار یکدیگر باشند.

سرهنگ اکبری وظیفه اصلی ناجا را حفظ امنیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دانست و افزود: آیا پلیس به تنهایی قادر به برقراری این امنیت است؟ قطعا خیر.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری ناجا با اعلام اینکه همه سازمان‌ها بخشی از پازل امنیت را تکمیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: شکل بخشیدن به امنیت و ایجاد حس امنیت و ثباتِ آن به چگونگی نگاه رسانه و دیدگاه رسانه‌ای باز می‌گردد.

همچنین سرهنگ احمد سعیدیان، معاون مبارزه با جرایم جنایی در ارتباط تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه امنیت پایدار باید از مقدورات رسانه‌ای برخوردار باشد، تصریح کرد: هم اینک بسیاری از همکاران ما در سراسر کشور در حال انجام عملیات و پیجویی عملیات‌های جنایی می‌باشند که به برقراری امنیت منتج می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه امنیت تثبیت نیز می‌گردد، افزود: در حال حاضر جرایم خشن با هر دوربینی ضبط و در رسانه‌های اجتماعی منعکس می‌شود و احساس امنیت را خدشه دار می‌کند؛ در صورتیکه کارآگاهان آگاهی با هوشمندی بسیاری پرونده‌ها را به نتیجه می‌رسانند.

سرهنگ سعیدیان خاطرنشان کرد: انتقال مفاهیمِ مخاطب پسند برای ایجاد حس امنیت در مردم، هنری است که از طریق رسانه صورت می‌گیرد.

وی افزود: هنر ما نیز در کشف پرونده هاست و هنر رسانه، زیباسازی این کشفیات است تا انتقال مفاهیم صورت گیرد.

سرهنگ سعیدیان همچنین به حمایت پلیس از اصحاب رسانه به منظور تصویری سازی این توفیقات اظهار کرد: واقعیت اینست که سریال مورد پسند ما، "زیر تیغ" بود که آقایان پرویز پرستویی و آتیلا پسیانی در آن ایفای نقش کردند.

وی اضافه کرد: در روایت داستان یک حادثه منجر به قتل شد و در نهایت منجر به کدورت دو خانواده شد. در حال حاضر باید وقایع بعد از رخداد چنین جرایمی را به تصویر بکشیم و سختی‌ها را برای طوایف و خانواده‌ها نمایش دهیم و لذا آن سریال، به نوعی برای بسیاری جرایم پیشگیرانه بود.

دسترسی سریع
انعکاس