انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رسانه پرچم‌دار جهت‌دهیِ به افکارعمومی است

مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا با اشاره به عینیت یافتن فضای مجازی گفت: امروزه رسانه پرچم دار جهت دهی افکار مردم می‌باشد.

1399/08/03
|
10:00
|

سرهنگ سید مجید موسی راد با حضور در برنامه "انعکاس" رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه کرونا روند ورود دنیای واقعی به مجازی را تشدید کرده است، گفت: امروز با امنیت واقعی روبرو هستیم که شاخص‌های خاص خود را دارد و دیگری، احساسِ امنیت است که ناشی از برداشت‌های ذهنی افراد می‌باشد.

وی با بیان اینکه امروز فضای مجازی برای مردم واقعیت و عینیت پیدا کرده است و جهت دهنده‌ی کلیه افکار، نظرات و رویکردهاست، خاطرنشان کرد: منابع دریافت اطلاعات امروز توسط رسانه است؛ در گذشته تا این میزان با گستردگی رسانه روبرو نبودیم ولی امروزه رسانه پرچم دار جهت دهی افکار مردم می‌باشد.

سرهنگ موسی راد اضافه کرد: امروز رویکرد ارائه خدمات در بستر فضای مجازی بعنوان رویکردی نوین جای خود را باز کرده است و در علوم ارتباطات نیز بر نقش رسانه و احساس امنیت، نقشی راهگشا پیش آرامش عمومی مردم قرار داده است.

وی با اعلام اینکه امنیت محصولی اجتماعی بوده و تک بعدی نیست تا یک سازمان انتظامی، آن را در کشور ایجاد کند، افزود: امنیت محصولی اجتماعی است و صرفا در حوزه انتظامی خلاصه نمی‌شود؛ بنابراین امروزه وجود یک روشنایی در خیابان یا چند درخت در جاده‌ای امنیت آفرین است.

در ادامه سرهنگ رضا موذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اعلام اینکه امروزه فضای مجازی با فضای واقعی جابجا شده است، گفت: تا امروز فضای مجازی بعنوان یک حباب در ذهن عموم شکل گرفته بود ولی امروز جای فضای واقعی را گرفته است.

وی با یادآوری اینکه در گذشته امکان و بستر انتقال جرایم به فضای مجازی وجود نداشت، ادامه داد: در حال حاضر برخی رفتارهای سوء را در فضای مجازی شاهد هستیم و در مقابله با سرقت، فضای مجازی یک اولویت و رکن اصلی است.

سرهنگ موذن افزود: در حال حاضر باید بیش از فضای واقعی، به حوزه مجازی بپردازیم چراکه در پرونده‌های سرقت، نقش فضای مجازی را بیش از پیش شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: پلیس در وظایف ذاتی یکسری تکلیف دارد که همانا مقابله و کشف جرم است و رسانه قادر است در حوزه آگاه سازی عمومی در کنار ما باشد.

سرهنگ موذن خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه بسیاری موضوعات در پرونده‌های سرقت بعنوان چالش برای مردم تشریح می‌شود، متاسفانه شاهد بی توجهی و سهل انگاری هستیم که به معنای تکرار جرم و ورود بخش عمده ماموریت‌های قبلی، به مجموعه پلیس است.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی جرم را دارای دو فضای عینی و ذهنی دانست و در اینباره گفت: آنچه رسانه در کاهش وقوع جرایم و بالا بردن احساس امنیت کمک می‌کند، تقویت فضای ذهنی است. چنانچه در بسیاری موضوعات جذاب برای جامعه، غالبا اخبار منفی دیده می‌شود درصورتی که در فعالیت‌های پلیس رخدادهایی خوب اتفاق می‌افتد که رسانه باید در این بین نقش خود را بازی کند.

دسترسی سریع
انعکاس