صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

کیانوش جهانپور درباره واقعیت داشتن یا دروغ بودن بودن داروهای لاغری عنوان کرد که بسیاری از محصولاتی که با نام دارو معرفی می شوند در واقع دارو نیستند بلکه مکمل یا فراورده های غذایی اند که اگر مجوز نداشته باشند جعلی و تقلبی اند.

کیانوش جهانپور (سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) درباره داروهای لاغری در برنامه «روزنه» توضیح داد: در درجه اول اگر منظورمان دارو بودن یک محصول باشد یعنی دارویی باشد که به نوعی بتواند در لاغری اثر بگذارد و شواهد و مدارک علمی و فنی مبنی بر موثر بودن را نیز دارا باشد شاید به تعداد یک یا دو قلم در دنیا وجود نداشته باشد که آن هم با ضوابط و شرایط خاص و با مدت محدود مصرف می شود، لذا در حوزه لاغری خیلی درمورد دارو دستمان باز نیست و نمی توانیم درباره آن صحبت کنیم.

وی افزود: اما متاسفانه هر آنچه که در حوزه لاغری به عنوان دارو مورد بحث قرار می گیرد دارای عوارضی است. برای همین مورد تایید محافل علمی قرار نگرفته و مدارک متقنی ندارد. بعضی از موارد هست که شواهد علمی درباره آنها وجود ندارد و تاثیر خیلی قوی نیز ندارند و آن مکمل ها هستند که در اشکال دارویی موجودند ولی دارو نیستند. به انواع مختلف ممکن است که در بازار وجود داشته باشند.

او خاطرنشان کرد: به هر حال آن چیزی که درباره تاثیرگذاری مکمل ها ادعا می شود با واقعیت فاصله دارد. محصولات دیگری شامل برخی فراورده های غذایی طبیعی یا سنتی نیز هستند که متاسفانه در سال های اخیر در کشور ما تبلیغات کاذب و اغواگرانه ای را حول خودشان شکل داده اند که این تبلیغات ها با واقعیت شاید فاصله بسیار زیادی داشته باشد.

جهانپور اظهار داشت: آنچه که مهم است این است که اغلب این محصولات دارو نیستند و آنهایی که مجوز دارند لزوما به عنوان اثرگذاری و اثربخشی کافی در حوزه حداقل لاغری قابل اطمینان نیستند و مواردی هم هست که اساسا مجوز ندارند و از مبادی غیر رسمی وارد می شوند و به هیچ وجه تحت نظارت سازمان های مسئول از جمله غذا و دارو وارد کشور نمی شوند و عوارض خاص خودشان را دارند. بسیاری از آنها جعلی و تقلبی هستند و یا از مواد آسیب رسان سلامت در تهیه آنها استفاده می شود که شاید بتواند به کاهش اشتها و وزن در یک دوره زمانی بینجامد ولی قاعدتا عوارض آن بیشتر از فواید آن خواهد بود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ارائه راه حل برای استفاده از محصولات لاغری گفت: یک راه حل کلی این است که اگر این محصولات دارو محسوب می شوند حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز شده باشند. ما به هیچ وجه دارویی که روی آن تبلیغات صورت بگیرد نداریم چرا که اساسا تبلیغات دارو در کشور ما و حتی در بسیاری دیگر از کشورهای دنیا ممنوع است و اگر هم این محصولات مکمل هستند حداقل باید با مشاوره پزشک یا کارشناس تغذیه تجویز شده باشند.

او ادامه داد: مهمترین نکته بحث شناسه اصالت کالا است چون این بازاری که به نام بازار مکمل ها یا فراورده های لاغری و کاهش اشتها در کشور ما وجود دارد و حتی شاید عالم گیر هم باشد بحث قاچاق، تقلبی و یا جعلی بودن این موارد است. قطعا اگر هر محصولی از داروخانه و یا غیر داروخانه تهیه می شود اولین نکته ای که روی هر کالای سلامت محور از جمله مکمل ها و فراورده های طبیعی و سنتی باید مورد استعلام قرار گیرد اصالت کالا است. اولین راه استعلام الصاق برچسب اصالت کالا بر روی محصول است، دومین راه این است که اگر محصولی این برچسب را نیز دارا بود از طریق سامانه پیامکی 20008822 و یا سایت اینترنتی Ttac.ir یا از طریق اپلیکیشن Ttac این استعلام صورت بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • پنهان شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب مرکزی و تبدیل آن به زونا

  • ساکنان مناطق معدنی باید از عایدات معدن برخوردار شوند

  • بدون میکروب ها تولید محصولات دچار اشکال می شود

  • صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از گرمای خورشیدی

  • تلاش دانشمندان برای کشف آب در سیارات دیگر

  • شتاب دهنده ها بهترین کمک کننده به استارت آپ ها

  • اثربخشی بیشتر و عوارض جانبی کمتر نانو داروها

  • توسعه کشت گلخانه ای مشکل تامین آب را حل می کند

  • حوادث معدنی گریزناپذیر است

  • یک درصد از وزن خاک را موجودات زنده تشکیل می دهند