صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رییس بخش پایش و هوشمند سازی مرکز تحقیقات وزارت راه و مسکن و شهرسازی گفت: اگر چه در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در شهرسازی اتفاقات مختلفی در ایران رخ داده اما نسبت به دنیا عقب هستیم و هنوز جای کار زیادی داریم.

حامد رشیدی مقدم در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو در خصوص کاربرد هوش مصنوعی در عمران و معماری بیان کرد: انسان از ابتدای خلقت تلاش کرده تا دنیا را در کنترل خود قرار دهد. امروز ما در دوران انقلاب صنعتی چهارم هستیم که هوش مصنوعی نیز یکی از اهداف انقلاب صنعتی است.

وی افزود: در دنیا حرکت جدی به سمت استفاده از سیستم های هوشمند در زندگی از بحران نفت 1973 اتفاق افتاده است و ما قطعا کمی عقب تر از دنیا هستیم، دلیلش هم این است که قیمت حامل های انرژی در ایران همچنان ارزان است و این رویکرد را با چالش رو به رو کرده؛ ولی در ایران در ظرف 10 سال گذشته اتفاقات خیلی خوبی را تجربه کردیم.

رشیدی مقدم خاطرنشان کرد: در شهر هوشمند، مهم ترین نکته استفاده از بستری است که مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات دارد، اگر بتوانیم بسترهای ارتباطی مان را تقویت کنیم و به سمت استفاده از اینترنت اشیاء برویم می توانیم خیلی بهتر این، روند هوشمند سازی را درک کنیم. امروز ساختمان های بسیار زیادی را داریم که به صورت هوشمند اجرایی می شوند. ما در مرکز تحقیقات به دلیل اینکه متولی نوشتن مقررات ملی ساختمان هستیم بخشی از این کارهایی را که باید در زمینه هوشمندسازی ساختمان صورت گیرد را اجبار کردیم یا اجباری می کنیم.

او در رادیو گفت وگو عنوان کرد: مسیری که در پیش روی ما است شاید در ابتدا سخت باشد. در دنیا نیز اینگونه بوده که در ابتدا دروازه ورود تکنولوژی به کشورها شهرهایی مثل سنگاپور، بارسلون و دوبی بودند که بُعد گردشگری یا آب های تجاری داشتند و معمولا از نظر شهرسازی در ابتدا از شهرهای خیلی بزرگ مثل تهران شروع نکردند.

رشیدی مقدم اظهار داشت: پایه هر گونه تصمیم گیری و اعمال کنترل، داشتن اطلاعات از محیط است. ما تقریبا در همه ساختمان های کشور سنسورهای حرکتی را در راه روها و محیط های مختلف داریم. سنسورهای حرارتی و برودتی را نیز به صورت یک ترموستات خیلی ساده و یا به صورت پیچیده تر در بسیاری از ساختمان هایمان می بینیم. سیستم های اعلام و اطفاء حریق و دوربین های مداربسته هم به فراخور ساختمان ها در خیلی از ساختمان های کشور فراگیر شده است. همه این موارد یکسری ورودی برای تصمیم گیری است.

رییس بخش پایش و هوشمند سازی مرکز تحقیقات وزارت راه و مسکن و شهرسازی افزود: استفاده از هوش مصنوعی و تصمیم گیری بر اساس مجموعه این اطلاعات در کشور ما هنوز جای کار زیادی دارد. در سطوح شهری در حوزه حمل و نقل هوشمند نیز اطلاعات مفید را از محیط می گیریم ولی متاسفانه شاید هنوز تصمیمان به گونه ای نیست که بتوانیم تصمیم واحدی داشته باشیم.

رشیدی مقدم در پایان برنامه «روزنه» گفت: خوشبختانه امروز در کشور دانش خوبی داریم. مسائل اقتصادی بر ضعف این قضیه تاثیرگذار است اما بخش زیادی از آن ناآگاهی ما نسبت به این سیستم ها است؛ هوش مصنوعی می تواند بخش زیادی از هزینه ها را کاهش دهد.

مرتبط با این خبر

  • ایران در کاربرد رباتیک در فیزیوتراپی پیشرفت فوق العاده ای داشته است

  • کارایی گوشی های همراه در زمینه عکاسی را نمی شود انکار کرد

  • رویکرد مقابله با مخاطره را جاری و ساری کنیم

  • تار عنکبوت برای استفاده پزشکی در ایران هزینه بر است

  • فناوری هسته ای به انسان در زمینه پزشکی کمک شایسته ای می کند

  • 5 هزار مگاوات انرژی های پاک تا پایان برنامه ششم توسعه باید محقق شود

  • تنوع زیستی مثل بیمه پایداری زیستی را تضمین می کند

  • بایوگاز دریایی از انرژی را برای ما ایجاد می کند

  • خودبیمار انگاران از اضطراب و افسردگی رنج می برند

  • تکلیفی برای فرهنگ پسماند در مراکز آموزشی تعیین نشده است