روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رییس انجمن نانو فناوری ایران مطرح كرد: رنگ های نانویی و حفاظت از صنایع دریایی در برابر آب های شور

محمد حسین مجلس آرا درباره کاربرد تکنولوژی نانو برای تولید رنگ های سازه های دریایی گفت: این پوشش های نانویی می توانند در برابر تاثیرات محیطی دریا به خصوص آب های شور، صنایع دریایی ما را محفوظ بدارند.

1398/03/22
|
12:27
|

رییس انجمن نانو فناوری ایران در برنامه «روزنه» که از رادیو گفت و گو به روی آنتن می رود بیان کرد: امروزه بحث های زیادی درباره فناوری نانو و کاربرد و مزایای آن مطرح است. اگر کمی به ابتدای دهه 80 برگردیم، فناوری نانو در کشورهای مختلف دنیا کم کم شکل گرفت و کشور ما نیز از این موضوع غفلت نکرد و از همان ابتدای کار دانشمندان و اعضای هیئت علمی ما دست به کار شدند، مقالات خود را چاپ کردند و سپس ستاد نانو در این زمینه وقت زیادی گذاشت و انجمن های مرتبط مثل انجمن فناوری ایران نیز شکل گرفت.

وی افزود: کار فناوری نانو در یک بازه ای قرار گرفت که بیشتر حوزه های دانشگاهی ما به نانو علاقمند شد و خواستند که در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند.

مجلس آرا خاطرنشان کرد: اکنون فناوری نانو در ایران بسیار گسترده شده به طوری که اطلاعاتی که از سایت های مختلف جهانی مشاهده می شود ایران را در رده چهارم جهانی از نظر چاپ مقاله رتبه بندی می کنند. ما حدودا سه هزار کیلومتر مرز آبی داریم که صنایع دریایی ما را در یک بازه گسترده ای قرار می دهد و محلی برای کارآفرینی و به ویژه استفاده از فناوری ها و فناوری نانو است.

رییس انجمن نانو فناوری ایران درباره کاربردهای فناوری نانو در صنایع دریایی توضیح داد: پوشش های نانویی مناسبی ایجاد شده که می تواند در برابر تاثیرات محیطی دریا به خصوص آب های شور صنایع دریایی ما را محفوظ بدارد. استفاده از نانو برای ساخت انواع صنایع دریایی برای استحکام بیشتر در بدنه کشتی های بزرگ که کانتینر بر و نفت کش هستند می تواند هم وزن و هم کارایی آنها را بالا ببرد.

او ادامه داد: نانو کامپوزیت ها و فایبرگلاس ها، امروزه استحکام زیادی به سازه های دریایی می دهند. رنگ هایی که به صورت نانویی ایجاد شده می تواند برای پوشش کشتی های بزرگ، شناورهای جنگی و ناو شکن ها بسیار مفید باشد و آنها را از آسیب های دریایی محفوظ دارد.

مجلس آرا همچنین درباره وضعیت تولید در حوزه فناوری نانو در ایران عنوان کرد: از زمانی که ستاد نانو شکل گرفت و سپس شرکت های دانش بنیان وارد صحنه شدند تعداد زیادی از دانش آموختگان ما در این شرکت ها مشغول تولید صنایع نانویی هستند. اکسید تتانیوم یکی از نانو ذراتی است که بسیار می تواند مفید باشد و حتی می تواند سطوح داخلی شناورها و کشتی ها را از مونوکسید کربن و همچنین اکسید کربن حفظ کند.

رییس انجمن نانو فناوری ایران در رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: صنایعی که اخیرا در دنیا تولید شده اند تحول عجیبی را در صنایع مختلف به خصوص برای کارآفرینی داشته اند.

او همچنین در پایان درباره صادرات تولیدات این فناوری به سایر کشورها گفت: در مدتی که از عمر نانوی کشور می گذرد بخش اعظمی از فعالیتمان را روی مسائل پژوهشی گذاشته ایم و همانطور که پیش تر بیان کردم توانستیم مقالاتمان را به جایی برسانیم که رتبه چهرام جهانی را به دست آوریم اما اکنون مدتی است که شرکت های دانش بنیان و ستاد نانو برای صادرات نیز تلاش می کنند.
انتهای پیام

دسترسی سریع
روزنه