روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو موسس انجمن علمی طب سوزنی ایران: طب سوزنی قرار نیست معجزه کند

امیر فیروزجایی بیان کرد که در مورد طب سوزنی تبلیغات اغواکننده ای وجود دارد در حالی که این طب قرار نیست معجزه کند یا جایگزین درمان بیماری هایی نظیر انواع سرطان و ام اس شود.

1398/04/06
|
11:19
|

استادیار و محقق دانشگاه نان جینگ چین و عضو موسس انجمن علمی طب سوزنی ایران در «روزنه» و درباره طب سوزنی عنوان کرد: طب سوزنی یکی از زیرشاخه های طب سنتی چینی و جزو زیرشاخه های طب مکمل تقسیم بندی می شود. قدمت آن به چندین هزار سال پیش بر می گردد و سال هاست که شرق آسیا از این طب به عنوان درمان استفاده می کنند ولی از حدود 40 تا 50 سال قبل بعد از اینکه تاییدیه های علمی را گرفت و همچنین مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت به مرور وارد کشورهای غربی شد و اکنون به عنوان یک طب مکمل در بیشتر کشورهای دنیا به رسمیت شناخته شده است.

وی افزود: از حدود چهار یا پنج سال پیش نیز توسط وزارت بهداشت ایران که متولی بحث سلامت است مورد تایید قرار گرفته و با مجوز و تاسیس انجمن علمی طب سوزنی شروع به کار کرده است.

دکترای تخصصی بالینی طب سوزنی، گفت: طب سوزنی یکی از رشته های تخصصی پزشکی است یعنی لازمه آن این است که فرد ابتدا دوره پزشکی خود را گذرانده باشد سپس دوران تخصصی طب سوزنی را بگذراند تا بتواند مجوز و اجازه فعالیت را داشته باشد.

فیروزجایی افزود: طب سوزنی در یکسری از بیماری ها درمانگر است و در یکسری از بیماری ها به عنوان کمک کننده در کنار طب های دیگر قرار می گیرد. طب سوزنی روی دردها اثر خوبی دارد که درد مفاصل و استخوان ها تا دردهای دیگری مثل انواع سردردها را شامل می شود.

او در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می توانند از طب سوزنی بهره بگیرند، بیان کرد: منع خاصی برای انجام طب سوزنی وجود ندارد مگر اینکه فرد بیماری زمینه ای یا مشکلی داشته باشد که پزشک تشخیص دهد طب سوزنی برایش ضرر دارد یا ندارد. البته در اطفال نیز به خاطر تغییراتی که در آناتومی بدن آنها وجود دارد فردی که طب سوزنی را انجام می دهد حتما باید متخصص اطفال در طب سوزنی باشد که متاسفانه هنوز در ایران چنین تخصصی وجود ندارد.

عضو موسس انجمن علمی طب سوزنی ایران درباره تهدیدات طب سوزنی نیز تصریح کرد: عمده ترین تهدیدی که ما به عنوان متخصص طب سوزنی در ایران نگران آن هستیم دخالت افرادی است که صلاحیت انجام این کار را ندارند. یعنی صرف پزشک بودن برای انجام طب سوزنی کافی نیست. حتما باید متخصص طب سوزنی باشند تا صلاحیت انجام این کار را داشته باشند. همچنین متاسفانه گاهی تبلیغات اغواکننده درمود طب سوزنی وجود دارد. طب سوزنی قرار نیست معجزه کند یا کار خارق العاده ای انجام دهد، یکی از زیرشاخه های علم پزشکی است و درمان را با توجه به پاتولوژی و فیزیولوژی ای که برایش تعریف شده انجام می دهد.

بنابراین همه بیماران ابتدا پزشک خود را با اطلاعات کامل انتخاب کنند و بدانند طب سوزنی قرار نیست جایگزین درمان بعضی از بیماری ها مثل بیماری های زمینه ای خطرناکی مثل انواع سرطان ها و ام اس و ... باشد.

فیروزجایی در پایان نیز درباره اینکه آیا انجمن علمی طب سوزنی ایران خدمات مشاوره ای نیز ارائه می دهد، گفت: سایت رسمی انجمن موجود است که افراد می توانند به صورت اینترنتی سوالاتشان را بپرسند، همکاران ما که متخصص طب سوزنی هستند معمولا این کار را انجام می دهند اما در خصوص انتخاب پزشک سایت نظام پزشکی به عنوان متولی اصلی وجود دارد و می توانند به این سایت مراجعه کنند و در قسمت جستجوی پزشک تخصص طب سوزنی و در شهر مورد نظر پزشک مورد نظرشان را انتخاب کنند.
انتهای پیام

دسترسی سریع
روزنه