روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

معاون آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست: بایو سنسور نیاز به زیرساخت های کلان ندارند؛ بخش خصوصی قوی تر وارد شود

اسکندر امیدی نیا بیان کرد: بایو سنسور یک دانش تلفیقی است بنابراین زیرساخت های کلان نمی خواهد.

1398/07/26
|
08:55

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با موضوع تکنولوژی بایو سنسور و با گفتگوی تلفنی با دکتر اسکندر امیدی نیا استاد تمام بایو تکنولوژی انستیتو پاستور ایران و معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به روی آنتن رفت.

اسکندر امیدی نیا با اشاره به کاربرد بایو سنسور گفت: این حوزه جدید است و رویکرد به آن در دنیا تازگی دارد چون می تواند بدون دستگاه ها و آزمایشگاه های پیشرفته، خدمات خیلی خوبی برای ذی نفعان داشته باشد در نتیجه این موج در دنیا در دپارتمان های علمی دنیا شکل گرفته که به این سمت بروند.

وی افزود: در ایران نیز در حوزه آکادمیک اتفاقات خوبی اتفاق افتاده است و روی بیماری ها، سموم در طبیعت کارهایی انجام شده تا بتوانند ریزپردارنده ها را درست کنند و با حسگرهای زیستی کار کنند. در دپارتمان ما روی آنتی بیوتیک در شیر اقدامات خوبی شده است تا بتوانیم آنتی بیوتیک را در شیر با کمک بایو سنسور ها ردیابی کنیم.

استاد تمام بایو تکنولوژی انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه در خصوص بیماری فنیل کتونوری اقدامات موثری انجام شده است، توضیح داد: در این بیماری که که فنیل آلانین در بدن کودک بالا می رود چالش داشتیم چون نمونه گیری با کمک نیشتر زدن به پای کودک زیر دو هفته یا 10 روز انجام می شود که این غربال گری اتفاق می افتد.

وی در ادامه گفت: ما روی این بررسی و آزمایش های زیادی انجام دادیم تا بتوانیم متابولیک های فنیل آلانین را در بزاق کودک یا عرق کودک کار کنیم. بر روی عرق کودک خیلی کار کردیم اما موفق نبودیم اما در بزاق تا حدودی موفق بودیم.

امیدی نیا با بیان اینکه توانسته ایم در این حوزه با انتقال تکنولوژی، پیشرفت هایی را داشته باشیم، اظهار کرد: در این فناوری نیاز است روی کاغذهایی که هوشمند هستند پرینت انجام شود و در این تکنولوژی بعضی از دوستان ما توانستند با شرکت های معروف دنیا ارتباط ایجاد کنند و بتوانند اسکرین پرینتت روی کاغذ انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه از نظر آکادمیک تجارب خوبی در کشور وجود دارد، و برای ورود به بازار نیاز به حضور بخش خصوصی است، اظهار کرد: گفته می شود از نظر اقتصادی تا سال 2024، حدود 33 میلیارد دلار مارکت بایو سنسور در دنیا است.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بایو سنسور یک دانش تلفیقی است بنابراین زیرساخت های کلان نمی خواهد، تصریح کرد: بایو سنسور تلفیق نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، شیمی و مهندسی و میکرو الکترونیک است و در کنار هم گذاشتن اینها مهمتر از تک تک شان است که هم افزا باشد تا بتواند آن تکنولوژی شکل بگیرد.

وی در خصوص مهیا بودن فضا برای ورود بخش خصوصی در این حوزه گفت: حرکت خوبی توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته مخصوصا ستاد بایو تکنولوژی در این حوزه ها هم خوب رصد کرده بعضی از استارت آپ ها را شکل داده و بعضی از شرکت های دانش بنیان در این حوزه شکل گرفته اما کافی نیست و باید بخش خصوصی قوی تر در این حوزه ها ورود کند.

دسترسی سریع
روزنه