روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس كمیته روانشناسی فدراسیون پزشكی ورزشی وزارت ورزش و جوانان: ورزش در سنین کم، باعث کاهش بحران های نوجوانی می شود

لاله سامع بیان کرد: بچه هایی که از سنین کودکی ورزش می کنند، نوجوانی را با بحران کمتری پشت سر می گذارند از این جهت که در دوستیابی شان موفق تر هستند.

1398/07/27
|
10:02

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو در خصوص کاربرد ورزش در سلامت روان با دکتر لاله سامع رئیس کمیته روانشناسی فدراسیون پزشکی ورزشی وزارت ورزش و جوانان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

لاله سامع در آغاز درباره کاربرد ورزش در سلامت روح و روان گفت: ورزش به طور خیلی گسترده ای علاوه بر جسم انسان، بر روح و روان آن ها نیز اثر می گذارد و بنابراین خیلی مهم است که از دوران کودکی، بچه ها را با ورزش کردن همراه کنیم و این فرصت را در اختیار آن ها قرار دهیم تا اثر ورزش را روی بدن خودشان ببینند.

وی بیان کرد: مادری که در دوران بارداری، ورزش می کند و از دوران طفولیت فرزندش، او را با ورزش آشنا می کند و از سن چهار سالگی نیز به صورت جدی وارد ورزش می شود، در حقیقت کمک می کند فرزندش در سنین نوجوانی مشکلات روانی کمتری داشته باشد و در دوره یادگیری در دوران مدرسه، هوشیارتر است.

رئیس کمیته روانشناسی فدراسیون پزشکی ورزشی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: بچه هایی که از سنین کودکی ورزش می کنند، نوجوانی را با بحران کمتری پشت سر می گذارند از این جهت که در دوستیابی شان موفق تر هستند و انتخاب های مناسب تری در مسیر زندگی شان خواهند داشت.

وی افزود: در این دوران پدیده کنکور را هم داریم، بچه هایی که از سن کودکی ورزش می کنند وقتی به این دورن می رسند، معمولا اضطراب کنکور کمتری را تجربه می کنند زیرا راه تخلیه هیجانی شان را پیدا کرده اند و مشکلات روانی کمتری دارند.

سامع به ورزش همگانی در کنار ورزش حرفه ای اشاره و بیان کرد: ورزش همگانی به این معنی است که یک فرد در شرایط گروهی قرار می گیرد و به صورت جمعی یک ورزش را انجام می دهد و در واقع در ورزش همگانی، هدف فرد از حضور در ورزش حرفه ای شدن نیست بلکه هدف آن است که بدن فرد آمادگی لازم را داشته باشد و دچار افسردگی نشود. در مقابل، ورزش حرفه ای به این معنا است که فرد یک ورزش خاص را دنبال می کند تا به قهرمانی در آن رشته ورزشی دست یابد.

دسترسی سریع
روزنه