روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

بررسی عوارض شناسی داروها؛ آیا همه داروها عوارض دارند؟

دکتر فائزه کوهستانی، داروساز معتقد است که همه داروها اعم از گیاهی و شیمیایی برای بدن عوارض دارند و مصرف خودسرانه آنها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

1398/11/20
|
09:45
|

مسئول فنی و مدیرداخلی بیمارستان شهدای شهر قم درباره مصرف داروها در رادیو گفت‌وگو و برنامه «روزنه» تاکید کرد: تقریبا همه داروها عوارض دارند و این عوارض روی افراد مختلف به شکل‌های مختلف بروز پیدا می‌کند. ممکن است در یک نفر عوارض خفیف و در فرد دیگری شدید باشد؛ ولی در کل مصرف خودسرانه دارو عوارض و اثرات طولانی مدت را قطع به یقین به همراه دارد.

وی تشریح کرد: مثلا خیلی از داروهایی که مردم به صورت روتین مصرف می‌کنند مثل مسکن‌ها، عوارض کلیوی و پوکی استخوان را حتما در دراز مدت به همراه دارند. حتی بسیاری از مکمل‌ها اگر طول دوره درمانشان رعایت نشود نیز می‌توانند روی کلیه عوارض داشته باشد. مصرف بیش از حد ویتامین D3 که مردم خیلی راحت از داروخانه‌ها تهیه می‌کنند برای بدن سمی است.

این داروساز همچنین درمورد کسانی که برای پیشگیری از سرماخوردگی در فصل سرما به صورت خودسرانه دارو مصرف می‌کنند، خاطرنشان کرد: داروی سرماخوردگی یک ترکیب ضد احتقان دارد که مصرف آن در دراز مدت می‌تواند باعث افزایش فشارخون شود، بنابراین توصیه می‌شود که داروهای درمانی حتما توسط پزشک تجویز شوند. اگر فرد دچار سرماخوردگی شده و علائم آن را دارد می‌تواند یک دوره بدون تجویز پزشک این دارو را مصرف کند.

کوهستانی در رادیو گفت‌وگو درباره داروهایی که بر پایه گیاهی تولید می‌شوند، توضیح داد: داروی‌های گیاهی و مکمل‌ها نیز باید با مشورت داروساز داروخانه مصرف شود چون آنها نیز می‌توانند عوارض داشته باشند. درست است که عوارض داروهای گیاهی از داروهای شیمیایی کمتر است ولی تداخلات دارویی خیلی مهم‌تر است.

او افزود: بسیاری از داروهای گیاهی با داروهای شیمایی که فرد برای بیماری خود مصرف می‌کند تداخل دارند؛ مثلا اگر فردی داروهای اعصاب مصرف کند و در کنارش داروهای گیاهی مربوط به اعصاب را نیز استفاده کند باعث عارضه شدید در بیمار می‌شوند.

مسئول فنی و مدیرداخلی بیمارستان شهدای شهر قم درخصوص مصرف پیشگیرانه از داروهای گیاهی نیز تصریح کرد: دارو چه به صورت گیاهی چه به صورت شیمیایی برای پیشگیری نیست و نباید برای این هدف مورد استفاده قرار گیرد مگر اینکه در برچسب آن قید شده باشد که برای پیشگیری است.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود در «روزنه» درمورد داروهایی که برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا توسط عده‌ای از افراد به صورت خودسرانه مصرف می‌شود بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که برای جلوگیری از ویروس کرونا چه کاری انجام دهیم لذا مصرف خودسرانه دارو کلا رد شده است. حتی ماسک‌های جراحی ساده هم از انتقال این ویروس جلوگیری نمی‌کند. شستن مرتب دست‌ها، دست ندادن با دیگران و فاصله گرفتن از افراد مبتلا تنها کاری است که می‌شود برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا انجام داد.

این داروساز در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره عوارض داروها برای افراد دارای اتیسم نیز توضیح داد: اتیسم جزو بیماری‌هایی است که حتما باید دارودرمانی‌اش ادامه پیدا کند و به خاطر عوارض جانبی اصلا اجازه تغییر یا قطع دارو وجود ندارد. اگر دارو عوارض جانبی دارد که فرد از خودش بروز داده حتما باید با پزشک مشورت شود ولی در مورد این بیماری‌ها مصرف دارو ارزش تحمل عوارض جانبی آن را دارد.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که چطور می‌توان نسبت به داروی مورد نیاز شناخت پیدا کرد، گفت: مطالبی که در اینترنت درمورد داروها ارائه می‌شود مطالب درستی نیستند و اطلاعات اشتباه و اغراق‌آمیز درمورد داروها ارائه می‌شود لذا حتما باید با پزشک درمورد داروها مشورت کرد.

دسترسی سریع
روزنه