روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

متخصص بیماری‌های عفونی: بیماری‌های ویروسی نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارند

بهنام فرهودی، عضو هیئت علمی دانشگاه معتقد است که بیماری‌های ویروسی نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارند و به هیچ‌وجه بدون نظر پزشک نباید از این داروها استفاده کرد.

1398/12/21
|
08:30
|

متخصص بیماری‌های عفونی در «روزنه» رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: آنتی‌بیوتیک‌هایی که به طور معمول برای عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شوند روی ویروس‌ها تاثیر ندارند. ویروس‌هایی داریم که داروهای ویژه دارند ولی خیلی از آنها داروی خاصی ندارند و درمان‌ها علامتی یا ساپورتی است.

وی افزود: مصرف بی‌مورد آنتی‌بیوتیک در نهایت می‌تواند منجر به عوارض شود، بار مالی داشته باشد و در دراز مدت باعث ایجاد مقاومت‌های دارویی میکروبی شود.

این استاد دانشگاه گفت: یکی از عوارض مصرف آنتی‌بوتیک تغییر دادن میکروب‌های بدن است. بخش بزرگی از وزن بدن ما میکروب‌هایی هستند که دارند با ما زندگی می‌کنند و برای ما سودمندند. حتی ممکن است میکروب مضر نیز به علت مصرف آنتی‌بیوتیک مقاوم شود و اگر مقاوم شود به فرد دیگری منتقل می‌شود.

فرهودی خاطرنشان کرد: در عفونت‌هایی که ویروسی هستند نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک نداریم، مردمی که در فصل‌های مختلف علائم سرماخوردگی دارند بیشترشان نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارند و آنها نباید پزشک را برای تجویز این دارو تحت فشار قرار دهند.

او ادامه داد: آنتی‌بیوتیک بشر را از خیلی از مرگ‌ها نجات داده است. اگر آنتی‌بیوتیک‌ها به موقع و به درستی مصرف شوند می‌توانند حیات‌بخش باشند به همین جهت ما از استفاده نادرست آن می‌ترسیم. استفاده درست به تشخیص پزشک بستگی دارد. در واقع تشخیص است که مشخص می‌کند آیا بر اساس شواهد علمی بیمار نیاز به آنتی‌بیوتیک دارد یا ندارد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا مصرف آنتی‌بیوتیک باعث تقویت سیستم دفاعی می‌شود، اظهار داشت: خیر. به هیچ‌وجه آنتی‌بیوتیکی نداریم که به طور ویژه برای تقویت سیستم ایمنی تجویز شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی در رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: بدون نظر پزشک به هیچ‌وجه نباید از آنتی‌بیوتیک استفاده کرد و پزشکان نیز نباید تحت تاثیر جو یا فشار بیمار به تجویز آنتی‌بیوتیک روی بیاورند.

دسترسی سریع
روزنه