روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو كمیته علمی ستاد ملی مقابله با كرونا: موج سوم کرونا به تهران رسید

مسعود مردانی در رادیو گفت‌وگو توصیه کرد: کسی که علائم کرونا را در بدن خودش احساس می‌کند و حال عمومی خوبی ندارد، باید در خانه بماند و دوران قرنطینه را در استراحت کامل سپری کند.

1399/07/06
|
08:22
|

برنامه «روزنه» با موضوع پیک سوم شیوع ویروس کرونا، در ارتباط تلفنی با دکتر مسعود مردانی (فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مسعود مردانی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به تاثیر اقلیم در فراگیری کرونا، گفت: در حال حاضر برخی از اقلیم‌ها و نقاط جغرافیاییِ ایران با موج اول و دوم کرونا درگیر هستند، در حالی که برخی از نقاط مانند شهر تهران شروع موج سوم کرونا را تجربه می‌کند.

وی افزود: وقتی یک منطقه از نظر تعداد موارد جدیدِ ابتلا 10 مورد – در 100 هزار نفر جمعیت – افزایش پیدا کند، وضعیت غیرمعمول شکل می‌گیرد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آزمایش تشخیص این بیماری، اظهار داشت: توصیه می‌شود مردم به طور خودسر برای تشخیص کرونا به آزمایشگاه‌ها مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آزمایش PCR کرونا در مراکز خیریه حدود 300 هزار تومان و در آزمایشگاه‌ها حدود 570 هزار تومان هزینه دارد.

مسعود مردانی اضافه کرد: مبلغ آزمایش کرونا برای اقشار متوسط و ضعیف از نظر مالی بسیار بالا است.

وی تاکید داشت: آزمایش PCR یا همان آزمایش ته حلق تا 60 درصد در تشخیص درست عمل می‌کند، به عبارت دیگر 40 درصد از آزمایش‌های PCR ممکن است به طور کاذب جواب منفی را نشان دهند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به علائم شایع بیماری کرونا، توضیح داد: کرونا یک بیماری حاد و تب‌دار است که در اکثر مواقع با علائم دستگاه تنفسی یا اسهال خودش را نشان می‌دهد.

وی افزود: کاهش حس بویایی و چشایی در افراد می‌تواند علامتی ناشی از ویروس کرونا باشد.

مسعود مردانی ادامه داد: کسی که علائم کرونا را در بدن خودش احساس می‌کند و حال عمومی خوبی ندارد، باید در خانه بماند و دوران قرنطینه را در استراحت کامل سپری کند.

وی تصریح کرد: مراجعه به مراکز درمانی و انجام آزمایش PCR برای افرادی ضروری است که علاوه بر نمود علامت‌های ویروس کرونا، بدحالی و افزایش تب و سرفه‌های شدید و تنگی نفس را تجربه می‌کنند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به این که ویروس کرونا برای تولید پادتن در بدن به 4 تا 6 هفته زمان نیاز دارد، توصیه کرد: مردم از انجام آزمایش‌های خون برای تشخیص کرونا خودداری کنند.

دسترسی سریع
روزنه