روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیئت علمی گروه میكروب‌شناسی انستیتو پاستور: حوزه سلامت شوخی‌بردار نیست

مهدی روحانی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به لزوم نگه‌داری شیر در دمای یخچال، گفت: شیر به دلیل برخورداری از انواع آنزیم‌ها و پروتئین‌ها و قندها می‌تواند زمینه مطلوبی برای حضور باکتری‌های مختلف را فراهم آورد.

1399/07/08
|
08:50
|

برنامه «روزنه» با موضوع پاستوریزاسیون و ایمنی، در ارتباط تلفنی با دکتر مهدی روحانی (عضو هیئت علمی گروه میکروب‌شناسی انستیتو پاستور ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مهدی روحانی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: لویی پاستور در کشف و یافتن موضوعات مختلف نبوغ خاصی داشت.

وی با اشاره به این که «پاستور» ایده‌ی از بین بردن برخی از مواد موجود در محصولات را مطرح کرده است، اظهار داشت: این دانشمند در نهایت با حرارت دادن محصول – 75 درجه، به مدت نیم ساعت – مایه‌ی فساد محصولات تخمیری را از بین برد.

عضو هیئت علمی گروه میکروب‌شناسی انستیتو پاستور ادامه داد: فرآیند حرارت‌دهی به محصولات مختلف برای از بین بردن فسادِ محصول، در حالت کلی «پاستوریزاسیون» نام می‌گیرد.

وی با اشاره به پاستوریزاسیون شیر، ‌ توضیح داد: از آنجایی که پاستوریزاسیون تمام اجرام داخل شیر را از بین نمی‌برد، ما مجبور هستیم این محصول را در دمای خنک – یخچال – نگاه داریم.

مهدی روحانی با اشاره به این که در زمان حاضر باکتری‌های مقاوم و جدیدتر به محصولات تخمیری نفوذ کرده‌اند، عنوان کرد: شیر به دلیل برخورداری از انواع آنزیم‌ها و پروتئین‌ها و قندها می‌تواند زمینه مطلوبی برای حضور باکتری‌های مختلف را فراهم آورد.

وی افزود: اگر شیر در ظرف استریل نگه‌داری شود، به طور میانگین در بازه زمانی 60 تا 90 روز بدون مواد نگه‌دارنده در هوای آزاد ماندگاری پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی گروه میکروب‌شناسی انستیتو پاستور عنوان کرد: «بهداشت عمومی» و «حفظ ارزش‌های غذایی» مهم‌ترین اهداف فرآیند پاستوریزاسیون هستند.

وی اضافه کرد: اگر دمای محصولی مانند آبمیوه در فرآیند پاستوریزاسیون بیش از حد معمول باشد، تمام ویتامین‌ها و قندهای این محصول از بین می‌روند.

مهدی روحانی با اشاره به این که ایران در حوزه تعیین استانداردهای غذایی قوانین سفت و سختی دارد، اظهار داشت: هر کشور بر اساس معیارهای مختلف میزان استاندارد وجود جرم در محصولات مختلف را تعیین می‌کند.

وی با اشاره به این که حوزه سلامت حوزه‌ای شوخی‌بردار نیست، ادامه داد: هر شرکت تولیدی باید تمام موارد و کنترل‌های لازم و استاندارد را رعایت کند.

دسترسی سریع
روزنه