روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره: برخورداری از «سلامت روان» در حال خوب خلاصه می‌شود

رفیعی‌پور در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: افرادی که بیش از حد معمول از کرونا می‌ترسند، سلامت روان خود را خدشه‌دار می‌کنند.

1399/07/27
|
09:31
|

برنامه «روزنه» با موضوع اهمیت آموزش حوزه سلامت روان، در ارتباط تلفنی با دکتر امین رفیعی‌پور (پزشک و روانشناس سلامت و معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امین رفیعی‌پور در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: در موضوع برقراری سلامت، بروز یا عدم بروز یک بیماری جسمی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: مجموعه‌ای از سلامت‌های «جسمی» و «روانی» و «اجتماعی» و «معنوی»، سلامتی یک انسان را تضمین می‌کنند.

این روانشناس تاکید داشت: «سلامت روان» به داشتن حال خوب در رفتارهای روزمره خلاصه می‌شود.

وی با اشاره به این که شیوع ویروس کرونا اضطراب و افسردگی‌ را در کشور افزایش داده است، عنوان کرد: افرادی که بیش از حد معمول از کرونا می‌ترسند، سلامت روان خود را خدشه‌دار می‌کنند.

امین رفیعی‌پور افزود: مشکلات سلامت روان می‌توانند خلق و خوی یک انسان را تغییر دهند و آن فرد را به سمت پرخاشگری و بی‌حوصلگی سوق دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: در حال حاضر سازمان روانشناسی (APA) رشته روانشناسی را به 52 گرایش مختلف تقسیم کرده است.

معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ادامه داد: یک شهر با توجه به معماری و نشانه‌های بصری می‌تواند برای انسان‌ها کارکرد روانشناسانه داشته باشد.

وی با اشاره به این که روانشناسی رشد از دوران جنینی شروع می‌شود، عنوان کرد: تمام اتفاقات حاضر در دوران جنینی می‌توانند در سنین کودکی و بزرگسالی به نوعی متفاوت بروز کنند.

امین رفیعی‌پور با اشاره به روانشناسی بالینی، توضیح داد: روانشناسان در حوزه بالینی سعی می‌کنند تا بیماری‌های روانی افراد را تشخیص دهند و با تکیه بر روش‌های مختلفِ روان‌درمانی، بیمار را به بهبودی برسانند.

وی افزود: در بسیاری از مواقع استفاده از رنگ‌های نامناسب در فضای زندگی باعث می‌شود تا افراد سردرگم شوند.

این پزشک ادامه داد: ‌وجود رنگ‌های نادرست در فضای خانه می‌تواند مشکلات سلامت روان را برای اعضای خانه ایجاد کند.

دسترسی سریع
روزنه