روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

یك گوهرشناس: گوهرشناسی ایران به بازارسازی نیاز دارد

صادقی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر کشور ترکیه فیروزه‌های ایران را به اسم کشور خودش در دنیا به فروش می‌رساند.

1400/08/29
|
09:36
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی امکان تولید گوهرسنگ‌های مصنوعی در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر فرزانه صادقی، مدیرعامل موسسه گوهرشناسی تحسین از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

فرزانه صادقی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: شناسایی و تعیین هویت و صدور شناسنامه برای گوهرسنگ‌ها و انواع یاقوت از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های موسسه گوهرشناسی تحسین هستند.

وی ادامه داد: تمام دوره‌های علوم گوهر – با ارائه مدرک پایان دوره دانشگاه خوارزمی و سازمان فنی و حرفه‌ای – در این موسسه برگزاری می‌شوند.

مدیرعامل موسسه گوهرشناسی تحسین با بیان این که ایران گوهرسنگ‌های بسیار خوب و متمایزی وجود دارند، اظهار داشت: فیروزه‌ی نیشابور ایران در دنیا حرف اول را می‌زند.
وی با اشاره به این که ما در حوزه گوهرشناسی برندینگ خوبی نداشتیم، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر کشور ترکیه فیروزه‌های ایران را به اسم کشور خودش در دنیا به فروش می‌رساند.

فرزانه صادقی با اشاره به این که ما از گوهرسنگ‌های ایرانی غافل شده‌ایم، افزود: اکتشاف و استخراج معادن فلزی و غیر فلزی در ایران همیشه بیشتر از گوهرسنگ‌ها مورد توجه بوده‌اند.

وی با بیان این که حوزه گوهرشناسی در ایران به بازارسازی نیاز دارد، اظهار داشت: ما باید از ورود گوهرسنگ‌های سایر کشورها به ایران جلوگیری کنیم.

مدیرعامل موسسه گوهرشناسی تحسین تاکید داشت: اگر ما به بازار گوهرسنگ توجه کافی داشته باشیم، می‌توانیم از طریق توسعه‌ی این صنعت شغل‌های بسیار زیادی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به این که تهیه زیرساخت‌های گوهرشناسی با حمایت دولت امکان‌پذیر می‌شود، عنوان کرد: برخی از کشورهای دنیا بدون دسترسی گسترده به معادن گوهرسنگ‌ توانسته‌اند با فرآوری گوهرهای مختلف به قطب صادرات گوهر در جهان مبدل شوند.

دسترسی سریع
روزنه