روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

80 درصد تجهیزات دریایی بومی هستند

سیامک سید مرندی در رادیو گفت‌وگو گفت: در حال حاضر شناورهای دریایی با موتورهای دیزلیِ بومی ساخته می‌شوند که مصرف سوخت بسیار کمی دارند.

1400/09/09
|
09:15
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی پیشرفت‌های ایران در فناوری‌های نوین دریایی مانند رباتیک و تجهیزات زیرسطحی، در ارتباط تلفنی با مهندس سیامک سید مرندی (رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

سیامک سید مرندی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: پیشرفت در فناوری‌های نوین دریایی حد و مرز ندارد و ما باید بتوانیم به طور مستمر به روز باشیم و با تکنولوژی‌های جدید آشنا شویم.

وی با بیان این که ما در حوزه فناوری‌های دریاییِ نظامی جلوتر از فناوری‌های تجاری هستیم، اظهار داشت: ما همیشه بر اساس نیازهای موجود در پروژه‌های مختلف متمرکز می‌شویم و پیش می‌رویم.

رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی افزود: ما در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه شناورهای دریایی هیچ دانشی نداشتیم و حتی از پَس تعمیرات این صنعت هم بر نمی‌آمدیم.

وی ادامه داد: تحریم‌ها و فشارهای وارده بر کشور باعث شد نیروهای جوان و متخصص ایرانی مساله‌های مختلفی را برطرف کردند.

سیامک سید مرندی با اشاره به این که بیش از 80 درصد تجهیزات فناوری‌های دریایی در ایران ساخته می‌شوند، عنوان کرد: ما بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سفارش‌های مختلف صنایع دریایی را برای مجموعه‌های مختلف تجمیع می‌کنیم و از این طریق به احیا و استمرار فعالیت مجموعه‌ها کمک می‌کنیم.

وی با بیان این که امسال 68 فروند شناور با تجهیزات جدید و به روز دنیا در ایران ساخته می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر شناورهای دریایی با موتورهای دیزلیِ بومی ساخته می‌شوند که مصرف سوخت بسیار کمی دارند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: طرح‌های مربوط به «کنترل شناورها» و «کاهش خطای انسانی» امروزه در اولویت هستند و ما این طرح‌ها را به طور مستمر بهینه‌سازی و به روزرسانی می‌کنیم.

وی با بیان این که نفت‌کش‌ها از مهم‌ترین شناورهای دریایی هستند، توضیح داد: در حال حاضر ما برای اکثر شناورها به ویژه نفت‌کش از شبیه‌سازهای داخلی و بومی استفاده می‌کنیم.

دسترسی سریع
روزنه