از پارسی تا فارسی شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

از پارسي تا فارسي

نگاهی به نقش بانوان در ادبیات فارسی

کارشناس بنیاد بین المللی سعدی جنبش زنانه را پدیده‌ای معاصر خواند و گفت: زنان به دلیل محدود بودن فضا و جسارت کمتر، قبل از مشروطه کم رنگ تر دیده می‌شوند و در معاصر قوت بیشتری دارد.

1400/03/22
|
11:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر زهرا عامری کارشناس بنیاد بین المللی سعدی با برنامه «از پارسی تا فارسی» در مورد نقش بانوان، مادران و دختران در رشد و ارتقای زبان و ادبیات فارسی مصاحبه کرد.

عامری مادر را عنصری خواند که علاوه بر تعامل با فرزندان با همسر نیز تعامل دارد و گفت: به طور کلی زن در ادبیات فارسی زنی است که در ادبیات فارسی خاورمیانه واقع شده و در مطالعات ادبی فعال در حوزه ادبیات نمی‌توان مکان و زمان را کنار بگذاریم.

وی ضمن اشاره به مقایسه زنان در ادبیات پس از جنگ تحمیلی در عراق و ایران خاطرنشان کرد: زنان در ادبیات پس از جنگ موجب بروز جریان ادبی شدند واین انتخاب کاملاً آزادانه‌ای بود که زنان به تولید آثار ادبی پرداختند اما فمینیسم غربی با عصبانیت با این پدیده برخورد می‌کند و به آن فمینیسم اسلامی می‌گوید.

کارشناس بنیاد بین المللی سعدی ضمن اشاره به آثاری از زنان قدیم که چاپ نشده ادامه داد: اواخر دوره قاجار به نوعی شروع ادبیات معاصر زنان است و جسارت پیدا می‌کنند تا زندگی و درونیات خود را به صورت مخفیانه برملا کنند و همچنین برای تشریح آداب و رسوم و حتی اعتراض به شرایط اشعاری را می‌سرودند.

عامری جنبش زنانه را پدیده‌ای معاصر خواند و تصریح کرد: زنان به دلیل محدود بودن فضا و جسارت کمتر، قبل از مشروطه کم رنگ تر دیده می‌شوند و در معاصر قوت بیشتری دارد.

وی گفت: زن در یک نگاه، نفش مفعول و منفعل دارند و طیف وسیعی از ادبیات غیر زنانه به مطرح کردن زن مطابق با تحولات پرداختند.

این کارشناس در رادیو گفت و گو ادامه داد: با قبول اثرآفرینی زن در ادبیات فارسی، این مورد زن را چالش برانگیز می‌کند و زنی است که می‌خواهد رهبریت جریان ادبی را بر عهده گیرد.

وی در مورد نقش‌های زن فاعل در ادبیات فارسی تشریح کرد: زنانی که شاعر یا نویسنده‌اند، بیشتر از طبقات بالای جامعه هستند و جنبش زنانه را رقم می‌زنند.

عامری همچنین بیان کرد: زنان در ادبیات فارسی در دسته بندی سنی خاصی قرار نمی‌گیرند و بیشتر به سنین جوانی یک بانو مرتبط می‌شود چرا که در این سن تمایل بیشتری به حرف زدن دارد و اندیشه و ایده خاصی دارد.

دسترسی سریع
از پارسی تا فارسی