تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنگ

"سرامیک" رسانه‌ای با مخاطبان خاص

دبیر اجرایی دو سالانه سرامیست ایران گفت: سرامیک درکشور قدمتی دیرین داشته و از پشتوانه مردمی و تاریخی برخوردار است و لذا نقش رسانه‌ای خود را پر رنگ و شایسته ایفا می‌کند.

1399/04/22
|
13:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ کوروش آریش با حضور در استویوی پخش زنده برنامه "تقاطع فرهنگ" با اشاره به این نکته که هر هنرمند باید از "بیان شخصی" برخوردار باشد، اظهار کرد: هر یک از ما در زندگی با وقایع و رویدادهایی روبرو هستیم که گاه معمول و گاه خاص هستند و هنرمند با مراجعه به درونیات خود، به تحلیلی می‌رسد و تاثیر این وقایع را در خود جستجو می‌کند.

وی افزود: هنرمند با چنین مولفه‌هایی دست به خودکاوی می‌زند و در دوسالانه سرامیست ایران، تلاش کردیم خودکاوی هنرمندان در قالب اثری هنری و با بیان شخصی او ارائه گردد. یعنی هنرمند نتیجه خودکاوی‌های درونی را در قالب یک اثر هنری خلق کند و این روشی برای شکل گیری یک اثر هنری باشد.

آریش تصریح کرد: منظور از خودکاوی در این دوسالانه صرفا بیان شخصی هنرمند نیست و منظور ما در این خودکاوی، استنتاج فردی است که عاری از هرگونه پیش فرض است.

دبیر اجرایی دوسالانه سرامیست ایران در رابطه با واژه "رسانه سرامیک" که در فراخوان این رویداد هنری درج شده است، گفت: انجمن هنرمندان سفالگر در شرایطی این دوسالانه را برپا می‌کند که با بحرانی نظیر شیوع ویروس روبرو هستیم؛ از طرفی کارکرد اجتماعی این دوسالانه در تصمیم گیری برای برپایی آن دخیل بوده است.

آریش به بیان دیگر ایجاد شور و اشتیاق در میان هنرمندان سرامیک کار را نقطه عطف برپایی این دوسالانه دانست و افزود: تصمیم گیری برای احیای دو سالانه از اواخر سال گذشته اتفاق افتاد و چون بر مبنای ایجاد شوق در میان هنرمندان بود، از تمام هنرمندان تجسمی دعوت شد در این رویداد شرکت کنند.

وی ایجاد بستری مناسب برای مشارکت حداکثری تمام هنرمندان، خاصه جوانان را در این حرکت نشاط آفرین یادآور شد و گفت: وقتی روزنامه را یک رسانه می‌دانیم، منظور از رسانه یک کاغذ نیست بلکه رسانه ماهیت پیام رسانی این مفهوم است؛ امروز هنر بعنوان یک رسانه مطرح می‌شود و تفاوت آن با سایر رسانه‌ها دو سویه بودن پیام هاست.

آریش مخاطبین رسانه هنر را خاص دانست و افزود: سرامیک در کشور قدمتی دیرین داشته و از پشتوانه مردمی و تاریخی برخوردار است و لذا نقش رسانه‌ای خود را پررنگ و شایسته ایفا می‌کند.

دبیر اجرایی دو سالانه سرامیست ایران با بیان اینکه "رسانه سرامیک" متریال یا مواد سازنده سرامیک را مد نظر ندارد، گفت: این دوسالانه گسترش مرزهای این رسانه را جزو رویکرد و اهداف خود قرار داده است.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنگ