تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

خدمتی که به ضرر شرکت پست تمام شد!/ ما را در مقابل قشر فرهنگی قرار ندهید

مدیرعامل شرکت پُست جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از نبود هیچ قراردادی با خانه کتاب و درعین‌حال خدمت‌رسانی به این مجموعه فرهنگی گلایه کرد و افزود: مسئولان نظارتی ما را در این ‌رابطه بازخواست می‌کنند.

1400/09/06
|
10:20
|

رمضانعلی سبحانی‌فر که پاسخگوی سؤالات برنامه «تقاطع فرهنگ» بود، با اشاره به حضور فعال شرکت پُست در نمایشگاه مجازی کتاب در سال گذشته اظهار کرد: در ابتدا از رادیو گفت‌وگو سپاسگزارم که در این شرایط فرصتی را در اختیار شرکت ملی پُست قرار داد تا اتفاقات این چند روز به صورت یک طرفه برای مردم روایت نشود. در سال گذشته شاهد برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بودیم؛ ما در هیچ‌کجای دنیا نمی‌بینیم که نمایشگاه کتاب همزمان با فروش کتاب باشد؛ با این حال در یک بازه زمانی ده روزه، حدود یک میلیون و 250 هزار جلد کتاب به 850 هزار آدرس ارسال شد.

وی ادامه داد: همکارانم در شرکت پُست در شرایطی بسیار سخت کار کردند و بیش از 2 میلیارد تومان نیز هزینه کردیم تا کتاب‌های فروخته شده به دست خریداران رهسپار شود؛ این پول را شرکت پست هزینه کرد؛ چراکه دغدغه فرهنگی داشت.

سبحانی‌فر خطاب به ناشران و علاقه‌مندان کتاب گفت: کتاب‌خوان‌ها و ناشران باید بداند شرکت ملی پُست از بودجه دولت استفاده نمی‌کند و یک شرکت ناظر بر درآمد - هزینه است؛ یعنی باید درآمد داشته باشد تا بتواند، هزینه‌های خود را پوشش دهد. بنابراین از اعتبارات دولت استفاده نمی‌کند. بااین‌وجود رقم بالایی از جیب هزینه کردیم تا در سال گذشته کتاب‌های خریداری شده از سوی مردم، به دست‌شان برسد. در همان زمان به معاون فرهنگی سابق (محسن جوادی) وزارت ارشاد هم گفتم که ما به دنبال هیچ درآمدی نیستیم؛ اما حداقل کاری کنید که ما بتوانیم هزینه‌ها را پوشش دهیم. این اتفاق رخ نداد اما ما کار کردیم.

وی ادامه داد: ما در این حوزه دو نوع خدمات داریم؛ یکی خدماتی است که ما در پشت باجه ارائه می‌دهیم و بخش دیگر مربوط به خدمات خارج از باجه است. خدمات‌رسانان این شرکت در پشت باجه، سعی دارند به حمایت از ناشران بپردازند و کارشان را به بهترین شکل هم انجام می‌دهند؛ اما وقتی کار اضافی‌ای از شرکت پُست خواسته و هزینه‌های سنگین به ما تحمیل می‌شود، باید از سوی مسئولان مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت پُست جمهوری اسلامی ایران با گلایه از صحبت‌های مطرح شده از سوی مسئولان وزرات فرهنگ و ارشاد گفت: با توجه به همه خدمات شرکت پُست به علاقه‌مندان کتاب، چندی پیش مصاحبه‌ای صورت‌گرفته بود که کار مثبت شرکت پُست را به‌گونه‌ای دیگر وانمود می‌کرد. واقعا بعد از شنیدن این صحبت‌ها، قلب آدم به درد می‌آید.

وی ادامه داد: بحث نمایشگاه مجازی جدا؛ اما کاری که ما در طول سال بر اساس قراردادی که با خانه کتاب داریم نیز بخش قابل توجه‌ای از کار ماست؛ چراکه به ناشران خدمات گسترده‌ای ارائه می‌کنیم. یعنی در طول سال هم تخفیف‌هایی ویژه برای ناشران داریم و خدمات را با بهترین و ارزان‌ترین سرویس ارائه می‌دهیم.

سبحانی‌فر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اعلام اینکه قرارداد سالانه خانه کتاب با شرکت پُست در شهریورماه 1400 به پایان رسیده است، گفت: قرارداد ما با خانه کتاب تمام شده است و ما چندین بار تقاضای درخواست کتبی دادیم تا دوستان بیایند و قرارداد را تمدید کنند. در شرایط فعلی بنده چه پاسخی باید به دستگاه‌های نظارتی بدهم و چطور بگویم که بدون هیچ قراردادی دارم با دوستان کار می‌کنم؟

وی ادامه داد: من باید پاسخگو باشم؛ چندین بار هم مکاتبه کرده‌ایم و در نهایت دو ماه فرصت خواستند تا قرارداد جدید را طی تفاهمی منعقد کنیم؛ اما هنوز قرارداد جدیدی بسته نشده و دستگاه‌های نظارتی نسبت به فعالیت شرکت پُست بدون قرارداد، ما را بازخواست می‌کنند.

مدیرعامل شرکت پُست جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بدهی‌ها وزارت ارشاد گفت: هنوز یک میلیارد و 200 میلیون تومان از مطالبات شرکت ملی پُست پرداخت نشده است و بدون قرارداد در حال کار هستیم. آیا این حق بود که دوستان مصاحبه کنند و بگویند که سرویس بسته شده و شرکت پُست به اهالی فرهنگ خدمت‌رسانی نمی‌کند؟ ما برادری‌مان را ثابت کرده‌ایم و حالا نوبت مسئولان وزارت فرهنگ است. ما قرارداد را دو ماه تمدید کردیم؛ امروز بدون قرارداد در حال خدمت هستیم؛ از آن طرف بدهی را پرداخت نکردند؛ باز هم ما داریم کار می‌کنیم. با تمام مشکلاتی که بود به دلیل سیستم‌های نظارتی که از من قرارداد می‌خواستند، ما مجبور شدیم یک روز خدمات را قطع کنیم و بعد از آن شاهد صحبت‌های دوستان بودیم.

وی افزود: دوستان در مصاحبه‌ها اعلام نکردند که ما بدهی‌هایمان را پرداخت نکردیم و قراردادی هم نداریم و پُست مجبور شده سرویس را ببند؛ از آن طرف فقط به این موضوع پرداختند که شرکت پست خدمات ارائه نمی‌دهد! به نظرم این گونه مصاحبه کردن جفا در حق ما و کارمندان زحمت‌کش شرکت پُست است که شبانه‌روز خدمت‌رسانی می‌کنند و حالا چنین حرف‌هایی را می‌شنوند.

سبحانی‌فر با اشاره به آینده تعاملات پُست و خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: بعد از آنکه سیستم خدمات شرکت پست قطع شد، دوستان تلفنی از ما درخواست داشتند و ما نیز شبانه سیستم را وصل کردیم تا ثابت کنیم که در حوزه فرهنگ دغدغه‌ داریم و نمی‌خواهیم آسیبی به بدنه نشر وارد شود. تا امروز هیچ قراردادی امضا نشده است و ما هنوز خدمات ارائه می‌کنیم. بنابراین خواهش می‌کنم ما را در مقابل قشر فرهنگی قرار ندهید.

وی در پایان گفت: قرار است که به زودی جلسه‌ای داشته باشیم و امیدوارم که زودتر شاهد انعقاد قرارداد جدید باشیم تا مشکلی برای ارائه خدمات به وجود نیاید و بتوانیم امسال هم در نمایشگاه مجازی کتاب حضوری فعال داشته باشیم.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)