از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

پیاده روی اربعین زمینه ساز ظهور حضرت منجی است

دکتر مصلحی و دکتر دخیلی از بررسی و تحلیل علل و اهداف بایکوت خبری پیاده روی اربعین در شبکه های تلویزیونی و فضای مجازی شبکه های معاند ‌گفتند.

1398/07/27
|
09:18

برنامه از سکوت تا بایکوت در رادیو گفت و گو با حضور خانم دکتر فائزه مصلحی(مدرس حوزه و دانشگاه) و خانم دکتر مریم دخیلی(کارشناس علوم قرآنی) با بررسی و تحلیل علل و اهداف بایکوت خبری پیاده روی اربعین در شبکه های تلویزیونی و فضای مجازی شبکه های معاند روی آنتن رفت.

دکتر مصلحی مدرس حوزه و دانشگاه از علل و انگیزه بایکوت خبری اربعین گفت و اظهار کرد: بعداز انقلاب اسلامی تقابل دو فکر در عرصه جهانی ظهور کرد. تا قبل از آن جهان تحت سلطه آمریکا بود و هرگونه صدای مخالف را انعکاس نمی‌داد. بعد از انقلاب اسلامی و طرح شعارهای عدالت خواهانه فضای سنگین رسانه ای شکسته شد و صدای جدیدی از آزادی خواهی و حق طلبی براساس فطرت انسان در جهان به گوش رسید.

او ادامه داد:اگر امروز می بینیم علی رقم همه تلاش ها برای به محاق رفتن انقلاب اسلامی یک رویکرد آخر الزمانی نسبت به ایجاد تمدن اسلامی در راه است و رسانه های غربی چاره ای جز بایکوت خبری ندارند به این دلیل است که اگر این خیزش معنوی که نوعی جنبش فرهنگی و سیاسی است به گوش تمام تشنگان عدالت برسد قطعا هیمنه و سلطه ای برای قدرتمندان باقی نخواهد ماند.

مصلحی بیان کرد: امروزه با تمام فشار های سیاسی که وجود دارد پیام اربعین ابلاغ می‌شود. همچنین حضرت آقا می‌فرمایند:" اگرظرفیت های کشورهای اسلامی با هم جمع شوند آن وقت می‌توان دید امت اسلامی نشان می‌دهد عزت الهی یعنی چه".

باتوجه به کارشناسی های غرب و مطالعاتی که انجام می‌دهند، بیش از آنکه ما پیگیر اتفاقات اخر زمان هستیم به همان اندازه آن ها دغدغه مند این قضیه هستند. آقا می فرمایند: "تمدن عظیم اسلامی را به جوامع عالم نشان خواهند داد". راهپیمایی اربعین می‌تواند وسیله ای گویا برای این هدف باشد.

او گفت: امروزه بالاترین رسانه ای که پیام انقلاب اسلامی را می‌رساند حرکت عظیم مردم در راهپیمایی اربعین است که خارج از مرز و گویش و هرگونه نژاد یک هدف را حول محور امامت و قیام عزت مندانه ایشان قرار دهد. همچنین که می ‌بیند در راهپیمایی اربعین غیرمسلمانان هم شرکت می‌کنند و این نشان دهنده ظرفیت گسترده اربعین است.

دکتر دخیلی کارشناس علوم قرآنی نیز اهداف شکل گیری پیاده روی عظیم اربعین را چنین تشریح کرد: واقعه عاشورا و پیاده روی اربعین از واقعه هایی است که هرچه جلوتر می‌رود شناخته تر می‌شود. زمانی که از بیرون به این واقعه نگاه کنید پیام های روانشناختی داشته که توانسته این نهضت را به این سمت سوق دهد.راهپیمایی اربعین امروز به عنوان یک رسانه همه چیز را به تصویر می‌کشید.

او افزود: در جهان اسلام اتفاقی بزرگ و اجتماعی به عنوان حج را میبینیم اما این راهپیمایی بسیار بزرگتر و غیرقابل مقایسه است.راهپیمایی اربعین رسانه ای است که خود این پیام را بدون هیچ دست خوردگی ابلاغ می‌کند.
دخیلی اشاره کرد:اولین پیامی که می‌دهد چون مبتنی بر عقل است و غرایز در آن نقشی ندارد جمعیت زیادی که دارای اندیشه هستند با خود همراه می‌کند. دومین پیام قدرت مردم و هدف آن ها است. مسیر اربعین موضوعیت دارد و پیام آن صلح طلبی و استکبار ناپذیری است.

مصلحی درباره حضور زنان در راهپیمایی ها و نشر اخبار گسترده در شبکه های اجتماعی و بایکوت حضور زنان در اربعین گفت: تقابل جدی بین فرهنگ تثاقل و تصامح به عبارتی آزادی از نوع ولنگاری غربی که خواستگاه این در غرب است، به نوعی دنبال یکسان سازی فرهنگ هستند تا بتوانند اذهان را اقناع به حاکمیت امریکا و بعد اتحادیه اروپا کنند.

او ادامه داد: این تفکر به طور جدی به چالش کشیده شده است بنابراین چاره ای ندارد به جز اینکه الگوی خودش را به سایر کشورها تزریق کند.در کشور ما انقلاب اسلامی اتفاق افتاده و این انقلاب بی نظیر می‌تواند به خوبی همه را براساس فطرت انسان اقناع کند.

مصلحی افزود:همزمان با مراسم اربعین جشنواره هایی در کشورهای همسایه برگزار می‌شود تا این مراسم را به چالش بکشاند در کنار آن حضور بانوان که در راهپیمایی به عنوان زنانی که آزاده،مبارز و حق طلب هستند حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: زنانی که در عرصه دفاع مقدس و علم و فناوری حضور جدی داشتند و تواستند حرفی در عرصه جهانی داشته باشند اگر مورد توجه نباشند و ما یک الگوی هیجانی را برای نسل امروز طرح کنیم یعنی راه اشتباهی را به نسل جوان نشان دادیم.اگر ورزشگاه رفتن به عنوان مسئله اصلی مطرح شود مورد سوال است؛ آیا مسئله اصلی زنان ما حضور در ورزشگاه است؟ آیا بحران ازدواج، بیکاری، طلاق، اقتصاد بحران های اصلی بانوان نیست؟ باید به این بحران ها توجه کنیم.به نظر من فتح الفتوح را با قانع کردن زنان غربی که به سمت اسلام بیایند انجام دادیم.

دکتر دخیلی درباره ترس رسانه ها از حضور میلیونی در اجتماع عظیم اربعین گفت: زمانی که در این اجتماع قرار می‌گیرید می‌توانید ساعت ها با خود خلوت و پالایش درونی انجام دهید.زمانی که به درون خود نگاه می‌کنید قطعا یکسری مسائل را با خود بررسی می کنید.

وی ادامه داد:نکته دیگر پدیده صبر است،بیشترین چیزی که به انسان آرامش می‌دهد.صبر به معنای واقعی یعنی تحمل شرایط به اینکه هدف مند باشی وچرا تحمل میکنی. در این پیاده روی قطعا مشکلات زیادی اتفاق می افتد و شرایط طبیعی ندارد ولی با صبر و هدف مشخصی که وجود دارد این رضایت مندی نقش می‌بندد.در این مسیر اقوام و نوع نگرش مردم را می‌توان تجربه کرد و دید.این نشاط و شادی که در راهپیمایی اربعین وجود دارد تا مدت ها در زندگی فرد نقش موثر دارد.

دکتر مصلحی از بیداری انسان ها در کربلا و اربعین حسینی گفت: به لحاظ عرفانی و اخلاقی عدد 40 همیشه مقدس بوده و تنها امامی که بعد از شهادت اربعین دارد و فضیلت بسیاری برای زیارت او محسوب شده امام حسین(ع) و اربعین است. مهم ترین مراکز شیعه شناسی در اسرائیل قرار دارد آن ها مطالعه کرده و می‌دانند در قیام آخر زمانی رنگ قیام رنگ حسینی است. همچنین حضرت امام هم فرمودند: "راه قدس از کربلا می‌گذرد".کربلا نقطه کانونی تمدن آخرالزمانی است و حضرت آقا در بیانیه گام دوم اشاره فرمودند:" سه مرحله را باید طی کنیم؛مرحله خودسازی،جامعه پذیری و مرحله تمدن اسلامی".

وی ادامه داد: بهترین بستری که می‌تواند زمینه تمدن اسلامی باشد اربعین است.

دکتر مصلحی افزود:بحث خودسازی در راهپیمایی اربعین محیا می‌شود. در راهپیمایی همراهی از طرف امام وجود دارد نه یک همراهی فیزیکی که البته هم همراهی فیزیکی می‌تواند باشد،قطعا ما اعتقاد داریم حضرت حجت در راهپیمایی حضور دارند و این موضوع را دستگاه مطالعاتی غرب نسبت به شیعه می‌داند و برای تمدن آن طرح و برنامه دارد تا از تمدن سازی که قرار است بعد از جامعه پذیری اتفاق بیفتد جلوگیری کند. بعد از مرحله خودسازی جامعه پذیری است، این جامعه پذیری در آخرالزمان که ما در مقطع آن هستیم یعنی اینکه امتی که در کنار امام قرار بگیرد و اگر این میعت حاصل شود آ جامعه پذیری و جامعه سازی اتفاق می‌افتد.

دکتر دخیلی درباره نقش پیاده روی اربعین در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) منجی آخرالزمان گفت: پیاده روی اربعین آماده شدن برای حکومت منجی آخرالزمان نیاز به یک امت واحده و تفکر واحد داریم.پیاده روز اربعین جریانی است که ما را آن میرساند. در این واقعه از همه ادیان ،قمیت ها،مذهب ها و آئین ها در این پیاده روی شرکت می‌کنند و برای برای یک هدف در این مسیر حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: هرچه به حکومت حضرت مهدی(عج) نزدیک می‌شویم پیاده روی اربعین خود زمینه ساز ظهور می‌شود و در تفکر واحد آن ها استکبار پذیرفته نمی‌شود،اگر چه جهان غرب از این مسئله خیلی ناراحت و نگران است.

دکتر مصلحی اضافه کرد: امروزه تمدن سازی اسلامی در حول محور امام حق اتفاق می‌افتد.جریان آخرالزمانی در حال برعکس شدن است، یعنی تا به حال طاقوت در همه عرصه ها حاکم بر عالم بود.امام صادق (ع) می‌فرمایند"ظهور اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه همه ی مکاتب و همه جریان های فکری زمینه ای را برای ظهور و بروز اندیشه خودشان بدست آورده باشند".

مصلحی افزود:ظهور منجی اتفاق نخواهد افتاد مگراینکه جامعه پذیری اتفاق بیفتد یعنی امتی که پا به رکاب باشند ومثل زمان امیرالمومنین(ع) که امام را تنها گذاشتند نباشد.این اتفاق زمانی می‌افتد که مردم عالم به نام حسین(ع)شناخته و جهانی شود.

دخیلی درباره خنثی کردن اقدامات دشمن بیان کرد:مهم ترین اقدام برگشتن به 1400 سال پیش نگاه به واقعه عاشورا است. وظیفه ما درک عاشورا و دریافت درست پیام عاشورا است و بدون هیچ کم وکاستی این را به جهانیاین ابلاغ کنیم.پس به عنوان یک مسلمان و شیعه وظیفه داریم رسانه ها را پررنگ تر کنیم.

وی افزود: اگر25 میلیون نفری که در راهپیمایی هستند بتوانند متجلی پیام های عاشورا شوند و به عنوان یک مسلمان ایثار و گذشت را متجلی کنند دیگر نمی‌شود پیام هارا برای جهانیان پنهان کرد.

دکتر مصلحی در آخر افزود:هرکدام از 25 میلیون نفری که در راهپیمایی حضور دارند یک عکس در فضای مجازی خود منتشر کنند.اگر ما در فضای مجازی برنامه نداشته باشیم آن ها اربعین را مصادره به مطلوب به نوع دیگری می‌کنند.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت