گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

مدرس دانشگاه: عدم باور توان داخلی به کشور آسیب زده است

رنجبر محمدی عنوان کرد : ما تنگناهای زیاد در دهه های مختلف گذرانده ایم که نیروهای خود فروخته و فریب خورده داخلی با تکیه بر خارج، راه استفاده از خیل عظیم نیروی داخلی را بسته اند.

1398/08/23
|
09:30
|

برنامه " گام دوم " با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، ظرفیتها و سرمایه های ملی با حضور نیلوفر رنجبر محمدی ، کارشناس ارشد حقوق ، وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

نیلوفر رنجبر محمدی در آغاز به دلایل غفلت از سرمایه های ملی اشاره کرد و گفت : نخستین علت این بی توجهی ، عدم اعتقاد به توانایی های داخلی است ، یعنی بسیاری از مدیران و کسانی که در صدر مسئولیت هستند این موضوع را باورندارند که با استفاده از امکانات داخلی اعم از مادی ، معنوی و نیروی انسانی می توانیم به هدف مد نظرمان برسیم.

وی تربیت نیروها در جوامع شرقی و غربی را عاملی دانست که همواره در طول تاریخ از آن آسیب دیده ایم و اظهار کرد : فردی که تحت تربیت و آموزش نیروی خارجی باشد ممکن است نیروی داخلی را به خوبی باور نداشته باشد.

به عقیده رنجبر محمدی، تلاش مستقیم و غیر مستقیم نظام سلطه جهت جلوگیری از پیشرفت ، عمران و خودکفایی کشور عامل دیگری برای نادیده گرفتن نیرو و ظرفیت های داخلی است ، چرا که ایران به لحاظ راهبردی یکی از مهمترین کشورهای دنیاست .

این مدرس دانشگاه تاکید کرد : ما تنگناهای زیاد در دهه های مختلف را گذرانده ایم که نیروهای خود فروخته و فریب خورده داخلی با تکیه بر خارج ، راه استفاده از خیل عظیم نیروی داخلی را بسته اند. البته در حال حاضر اوضاع کمی بهبود یافته است و ظرفیت ها در حال به کار گیری در حوزه های مختلف است.

رنجبر محمدی در ادامه برنامه گام دوم رادیو گفت و گو عنوان کرد : سیاست ها ، دیدگاه ها ، آموزش ، برابری فرصت ها ، دسترسی همگانی به امکانات و عادلانه بودن توزیع آن و ایجاد امید در جامعه برای بهره مندی از نیروه های داخلی از مهمترین کارهایی است که باید برای ارتقای توان داخلی انجام دهیم.

وی بر ضرورت بهره گیری از مدیران معتقد و باورمند به توانایی ها و امکانات داخلی تاکید کرد و گفت : اگر مدیرانی با چنین تفکر به خدمت گرفته نشوند ، هرگز سازمان تحت مسئولیت آنها ، کالای داخلی استفاده نخواهد شد چرا که باوری بر کیفیت تولیدات داخلی وجود ندارد.

وکیل دادگستری در ادامه به وضع قوانین اشاره کرد و گفت : کشور ما در خصوص وضع قوانین بسیار غنی است چرا که از فقه قوی ما گرفته شده است اما قانونی که بدون ضمانت اجرایی ، وضع می شود ، هیچ گونه بازدارندگی نیز نخواهد داشت.

رنجبر محمدی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو ، تحقق عدالت خواهی و پرهیز از اطاله دادرسی و تاخیر در مبارزه درون سازمانی را مهمترین عوامل پیشرفت جامعه اسلامی چون ایران دانست و اظهار کرد : ابتدا باید مدیر معتقد به ظرفیت داخلی انتخاب کنیم ، قوانینی وضع کنیم که بر اساس فرمایش رهبری از منیت ها بکاهد و بر روح جمعی بیافزاید.

دسترسی سریع
گام دوم