گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

یك استاد دانشگاه مطرح كرد: روحیه جهادی با بدنه فرسوده مدیریتی کشور در تضاد است

محمد حسین دهقانی عنوان کرد : روحیه جهادی در گرو بازنشسته شدن بخشی از بدنه پیر و فرسوده مدیریتی کشور و جایگزینی جوانان پر شور ، تحصیل کرده و دارای وجدان کاری بالاست.

1398/09/02
|
09:00
|

برنامه " گام دوم " با موضوع بیانیه گام دوم و رهیافت های مدیریت جهادی با حضور دکتر محمدحسین دهقانی ، استاد دانشگاه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محمد حسین دهقانی لازمه شناخت بیانیه گام دوم را در درک منظومه فکری رهبری دانست و اظهار کرد : نمی توان صرفا با بررسی این بیانیه برای اجرای آن، راهکار ارائه کرد. در واقع بر اساس منظومه فکری ایشان برای ادامه مسیر انقلاب ، قانون مداری و وجدان کاری باید شناخت کافی پیدا کنیم.

وی افزود : برای تحقق آرمان های انقلاب به حرکت عمومی ، انضباط کاری و اجتماعی ، سرعت و حرکت محسوس و شفاف از سوی مسئولین نیاز داریم . رهبر معظم انقلاب این شاخص ها را در جوان متعهد و مومن انقلابی یافته اند و در بیانیه بارها بر آن تاکید کرده اند.

این استاد دانشگاه راه های رسیدن به قانون مداری را برشمرد و گفت : ما باید صحنه پیش رو را که شامل دوست و دشمن و تهدیدها و فرصت هاست بشناسیم . در مرحله بعدی جهت گیری خود را مشخص کنیم و بدانیم روند سیر ما از لحاظ منطقی درست است یا خیر. همه این فرآیندها برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است که رهبر معظم انقلاب بارها بیان فرموده اند .

دهقانی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو ، با بیان اینکه شناخت ظرفیت های ملی و تاریخی منجر به افزایش امید در جامعه می شود ، اظهار کرد : برای مقابله با بی انگیزگی ها که گاهی در بین مردم رخنه می کند ، وجود عنصر امیدبخش بسیار اهمیت دارد .

وی گفت : وجدان کاری که یکی از اصول مورد تاکید بیانیه است به مولفه هایی از جمله اخلاق مداری نیاز دارد . همچنین پیش نیازهای دیگری مانند پرداختن به ریشه های اسلامی قوانین ، تشویق و تنبیه در حوزه اجتماعی و اداری ، افزایش حس مسئولیت پذیری و نظارت های قانونی بای مورد توجه قرار بگیرد.

این کارشناس سیاسی با تاکید بر اینکه تقویت روحیه جهادی سبب افزایش وجدان کاری می شود ، عنوان کرد : روحیه جهادی در گرو بازنشسته شدن بخشی از بدنه پیر و فرسوده مدیریتی کشور و جایگزینی جوانان پر شور و تحصیل کرده است.

دهقانی خاطر نشان کرد : نام گذاری سال 73 به عنوان وجدان کاری و انضباط اجتماعی توسط رهبر معظم انقلاب نشان دهنده اهمیت این اصل در منظومه فکری ایشان است. به معنای دیگر سال های خیلی قبل باید به دنبال تقویت وجدان کاری می بودیم.

وی گفت : متاسفانه از زمانی که نظارت های قانونی و مستمر در کشور کاهش یافته است ، وجدان کاری نیز افت کرده است . از سوی دیگر افراد باید حس مسئولیت پذیری را در وجود خود تقویت کنند ، در هر جایگاهی که قرار دارند خود را در مرکز دنیا بدانند و تکلیف خود را به درستی انجام دهند.

دسترسی سریع
گام دوم