گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

پاك اندیش: برخی مسئولین منتظر دستور رئیس جمهور فرانسه هستند

عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا عنوان کرد: با وجود اینکه دشمنی غرب بارها بر ما اثبات شده اما هنوز هم مسئولینی داریم که منتظر نظر اروپا برای تصمیمات خود هستند.

1398/09/11
|
10:00
|

برنامه "گام دوم" با موضوع تحلیل و واکاوی بیانه گام دوم مقام معظم رهبری و راهکارهای تحقق آن با حضور آرش پاک اندیش، مدرس دانشگاه ، عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا و عضو اندیشکده اسرا روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آرش پاک اندیش در ابتدا با بیان اینکه بیانیه گام دوم نقشه راه انقلاب اسلامی در دهه پنجم است ، اظهار کرد : این بیانیه که در آستانه چهله دوم انقلاب عنوان شده است باید توسط نخبگان و فرهیختگان تبیین شود.

وی لازمه تحقق راهبردهای عملیاتی و تدوین برنامه اقدام در خصوص بیانیه گام دوم را در رسیدن به یک فهم و گفتمان مشترک میان دانشگاهیان ، نخبگان و مسئولان در ابعاد مختلف سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی دانست و عنوان کرد : در همین راستا جوانان مورد تاکید رهبری با تشکیل هیات های اندیشه ورز در جمع های نخبگانی و مسئولان با ترسیم افق کوتاه ، میان و بلند مدت ، ابعاد کلان راهبردهای گام دوم را در برنامه های بخشی تبیین کنند.

عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا به نقش کارگزاران حکومتی در ارائه سیاست های اجرایی برای بیانیه گام دوم اشاره کرد و گفت : قوه مجریه در راس همه نهادها ، باید در راستای تحقق بیانیه تصمیم های مهمی را اتخاذ کند اما در نهایت باید یک گفتمان مشترک میان بخش تصمیم ساز و تصمیم گیر وجود داشته باشد.

به عقیده پاک اندیش ، هدف دشمن ، تخریب وحدت ملی ، ایمان و باورهای کارساز در دل مردم و امیدی است که مردم به آینده دارند که با بهره مندی از ابزارهای فرهنگی همچون رسانه به آن دست پیدا کرده است . به طوری که شاهد هستیم رسانه های دشمن در حال تخریب روحیه مردم هستند.

وی در بخش دیگری از برنامه گام دوم رادیو گفت و گو با بیان اینکه مدیریت اقتصادی در چند سال اخیر بر توسعه برون زا تکیه داشته است ، تشریح کرد : نمونه بارز سیاستگذاری های غیرجهادی ، معاهده برجام است که به دلیل عدم توجه به توسعه درون زا و ظرفیت های ملی ، هیچ منفعتی برای کشور نداشته است.

عضو اندیشکده اسرا ضمن اشاره به فعالیت های مثبت قوه قضاییه در خصوص زمین خواری ، از قوه مجریه انتقاد کرد و گفت : از مدیران اجرایی انتظار می رود اگر دلسوز مردم و نظام هستند به دنبال حاشیه سازی نباشند و مشکلات کشور را افزایش ندهند و اگر توانایی گره گشایی از مسائل اقتصادی ندارند، عرصه را به مدیران شایسته واگذار کنند.

پاک اندیش در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : بدعهدی اروپایی ها و حرکت زشت وزیرخارجه فرانسه در مذاکرات ، مهر تاییدی است بر سخن رهبری مبنی بر اینکه برجام اروپایی نمی تواند ما را به پیشرفت برساند . این در حالی است که هنوز هم برخی مسئولین منتظر دستور رئیس جمهور فرانسه هستند.

دسترسی سریع
گام دوم