گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

كارشناس مسائل سیاسی: برخی مسئولان تهدید جدی برای امنیت ملی کشورند

پاک اندیش مطرح کرد: بر اساس بیانیه گام دوم، اگر استقلال کشور را با بیگانه گره بزنیم امنیت ملی را تنزل داده ایم، از این رو می توان نتیجه گرفت مدیران وابسته تهدید جدی برای امنیت ملی هستند.

1398/10/01
|
09:00
|

برنامه " گام دوم " با موضوع جایگاه امنیت در بیانیه گام دوم انقلاب با حضور دکتر آرش پاک اندیش ، کارشناس مسائل سیاسی، مدرس دانشگاه و عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آرش پاک اندیش در آغاز ابعاد تاثیر گذار بر امنیت ملی را تشریح کرد و گفت : نخستین وجه تشکیل دهنده امنیت ملی ، استقلال و خودکفایی است که یکی از شاخص های انقلاب اسلامی نیز بود و در استقلال فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خلاصه می شود.

وی افزود : کارگزاران حکومتی به عنوان تصمیم گیران ، باید الزام و فهم مشترک و دقیقی در خصوص استقلال خواهی در راستای مولفه های امنیت ملی داشته باشند.

عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا ، وفاق و همبستگی ملی را یکی از شاخص های مهم در ارتقای امنیت در جوامع دانست و اظهار کرد : استقلال فرهنگی که مهمترین نوع استقلال است ، تکیه بر عدالت خواهی و تاکید بر اصل رهبری و ولایت فقیه در جمهوری اسلامی که عمود خمیه نظام و از عوامل اثرگذار در بقای انقلاب است ، از ارکان مهم در شکل گیری امنیت کشور به شمار می آیند.

پاک اندیش به عوامل مخل امنیت ملی اشاره کرد گفت: دو دیدگاه اصلی وابسته گرایی و استقلال خواهی در چهل اخیر بر کشور حاکم بوده است. به طوری که موافقان وابسته گرایی معتقدند برای ایجاد امنیت ملی باید به نزد کدخدا بروند و با او صحبت کند و امنیت در صورت جذب سرمایه گذاران اروپایی و امریکایی محقق می شود.

وی اضافه کرد : در نقطه مقابل ، امام خمینی(ره) به عنوان بنیان گذار انقلاب اسلامی و پس از ایشان مقام معظم رهبری ، نگاه درون زا با هدف بهره مندی از پتانسیل داخلی را مدنظر قرار داده اند.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد : انقلاب اسلامی در کنار داشتن مولفه های قدرت نظامی ، باید از درون نیز قوی شود. تولید داخل و رسیدن به استقلال اقتصادی که یکی از مولفه های رسیدن به امنیت است ، بارها توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

این کارشناس سیاسی خاطر نشان کرد : اقتصاد کشور از راه برجام اروپایی تامین نخواهد شد یعنی اگر استقلال اقتصادی کشور را با بیگانه گره بزنیم امنیت ملی را تنزل و مورد تهدید قرار داده ایم. از این رو با مطالعه این ابعاد میتوان نتیجه گرفت مدیران وابسته گرا یک تهدید برای امنیت ملی هستند.

به عقیده پاک اندیش، حوزه مدیریتی نقش بالایی در ارتقای ضریب امنیتی کشور دارد. درواقع تهدید دهه پنجم انقلاب ، رخنه فرصت طلبان و عناصر وابسته گراست. در انقلاب اسلامی هیچ گاه نتانیاهو رئیس جمهور نمی شود بلکه بزک کنندگان امریکایی و اروپایی با نفوذ در پست های مدیریتی کشور و در لباس دوست حرف دشمن را می زنند.

دسترسی سریع
گام دوم