گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

یك كارشناس سیاسی: نفوذ اصلی دشمن در دانشگاه از دوران اصلاحات شکل گرفت

محمودی گفت: دشمن به ویژه در دوران اصلاحات نفوذ بسیار گسترده ای در دانشگاه ها داشت، به همین دلیل در آن زمان تلاطم های زیادی با منشا و محوریت دانشگاه شکل گرفت.

1398/10/08
|
16:30
|

برنامه " گام دوم " با موضوع دانشجو و دانشگاه و اهمیت آن در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری با حضور دکتر مرتضی محمودی، فعال فرهنگی و دانشجوی دکترای سیاستگذاری عمومی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مرتضی محمودی در ابتدا ارتباط میان دانشگاه و بیانیه گام دوم را تشریح کرد و گفت : دانشگاه و اعضای آن ، محوری ترین قشر جامعه است که می تواند نسبت به نشر صحیح و تبیین درست بیانیه گام دوم اعم از بازتعریف مفاهیم آن ، استخراج کلید واژه های کاربردی و راهبردی مدنظر رهبری و تبدیل آن به یک نرم افزار و برنامه کاربردی برای استفاده آسان تمام مخاطبین بیانیه اقدام کند.

وی افزود : رهبری در چند سال اخیر با نگاه ویژه ای که به دانشگاه و جایگاه آن در جامعه داشته اند ، از دانشجویان به عنوان افسران و از اساتید با نام فرماندهان جنگ نرم یاد می کنند. به معنای دیگر اگر جنگ نرم را باور کنیم و آن را دربرگیرنده همه ارکان و بخش های نظام اعم از مسئولین و مردم بدانیم ، دانشجو را موظف به حضور و مبارزه در این نبرد می داند.

این کارشناس سیاسی به وضعیت دانشگاه ها در چهل سال نخست انقلاب اشاره کرد و گفت : این سال ها بیشتر به جبران عقب ماندگی در دانشگاه ها که حاصل دولت های خود باخته از قاجار تا پهلوی بود ، پرداخته ایم . این نقص آنقدر بزرگ بود که حضور و بروز فضا و نیروهای انقلابی در دانشگاه ها ، تنها منجر به جبران چالش های گذشته شد.

وی در ادامه برنامه گام دوم رادیو گفت و گو تاکید کرد : وظیفه دانشگاه ها در چهل ساله دوم و پس از این عقب ماندگی این است که به نقطه و چشم انداز مد نظر رهبری که رتبه نخست در تولید علم و صدور آن به کشورهای دنیاست دست پیدا کنند.

به عقیده محمودی در حال حاضر بزرگترین نقطه ای که دشمن به عنوان هدف اصلی خود به عنوان نا امید کردن ، بی انگیزگی و کشیدن ترمز پیشرفت و تحول کشور در نظر گرفته است حوزه نخبگان اعم از دانشجویان، اساتید و فرهیختگان است.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه دشمن به ویژه در دوران اصلاحات تمرکز ویژه ای بر دانشگاه ها داشت ، عنوان کرد : این نفوذ الزاما به معنای گماردن جاسوس در ارکان های تصمیم گیری و امنیتی کشور نیست، بلکه منظور همان تغییر فکر و نگرش نسبت به توانمندی های داخلی است که مقام معظم رهبری نیز بارها به آن اشاره داشته اند.

محمودی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : دشمن به شدت بر تغییر ذائقه و زاویه دید نخبگان و دانشگاهیان متمرکز شده است. همانطور که می بینیم در سال های گذشته تلاطم هایی که کشور را دچار آسیب کرده اند از دانشگاه ها آغاز شده اند.

دسترسی سریع
گام دوم