سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

بانگاهی به بیانیه "گام دوم" مطرح شد؛ توقع رهبری از جوانان حضور فعال در همه عرصه هاست

پژوهشگر اندیشکده برهان گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم از جوانان حضوری فعالانه را انتظار دارند. به طوری که اشاره کردند، جوانان بیایند و شانه های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند.

1398/05/21
|
09:00
|

برنامه "سیاست‌نامه" با موضوع (بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، جریان انقلابی و جوان انقلابی) در ادامه با حضور دکتر مصطفی آذرنوش، پژوهشگر اندیشکده برهان روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مصطفی آذرنوش در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: ما باید تفکیکی میان آنچه که گسست نسلی در حوزه اجتماعی و شکاف نسلی یا استفاده از جوانان در عرصه مدیریتی کشور به وجود آمده، قائل شویم. اشاره شد که در عرصه اجتماعی نشانه‌هایی می‌بینیم که در نشانه‌شناسی آنها باید بگوییم نشان نمی‌دهد که ما به حدی از گسست نسلی رسیده باشیم که کار از دست رفته باشد، اتفاقا بر عکس نسل امروز ما در آرمان‌خواهی و حضور در عرصه خیلی انقلابی‌تر عمل می‌کند، البته در این میان خلل‌هایی نیز وارد شده و دشمنان درباره آنها کار کردند و ضرباتی نیز وارد کردند.

وی افزود: اما در عرصه مدیریتی کشور و توجه به جوانان بدون تعارف باید بگوییم ما دچار یک خلاء شدیم. اگر در ابتدای انقلاب، حضور جوانان و نیروی جوانی و جوان انقلابی یک امتیاز و یکی از شاخصه‌های اصلی مدیریت در‌ عرصه کشور بود، اکنون می‌بینیم که واژه ژنرال یا باتجربه‌ها بهترند، عبارت‌هایی است که زیاد می‌شنویم؛ ژنرال‌هایی که اکثرا باید به آنها پیرژنرال‌ها گفت، یعنی اصولا ژنرال در پیرژنرالی تخصیص پیدا کرده است، حال باید دریابیم ریشه‌شناسی آن کجاست؟

پژوهشگر اندیشکده برهان ادامه داد: از اواخر دهه 60 و اوایل دهه هفتاد در عرصه اجرایی کشور ریل‌گذاری که انجام می‌شود به سمتی می‌رود که یک حلقه بسته جریان مدیریتی در کشور شکل بگیرد و خود این باعث می‌شود که در آینده حضور جوانان در عرصه مدیریتی کاهش پیدا کند. در این عرصه نقص جریان بسته مدیریتی به شدت بارز و جدی است و از این زاویه مشکلات بسیاری متوجه نظام جمهوری‌اسلامی شده که باید دید راه حل برون رفت از آن چیست؟

مصطفی آذرنوش گفت: اگر بخواهیم قدری عمیق‌تر صحبت و برای جریان بسته مدیریت در کشور راه حلی پیدا کنیم، باید دریابیم مشکل کجاست؟ آیا ساختارها به جوانان اجازه حضور در پست‌های مدیریتی را نمی‌دهند؟ حکومت یا حاکمیت نظام اسلامی این اجازه را نمی‌دهد؟ یا مشکل جای دیگری است یا حتی خود جوانان تمایلی برای ورود به این عرصه ندارند یا ویژگی‌های لازم برای تصدی مدیریت در عرصه نظام را به کسب نکردند؟ با توجه به پرسش‌هایی که مطرح است در گام نخست بگوییم اگر ساختار و حاکمیت نظام اسلامی اجازه حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی نظام را نمی‌داد، از همان ابتدای انقلاب نیز نباید جوانان نقشی به عهده می‌گرفتند.

وی افزود: در صورتی که عکس این موضوع صادق است و ماهیت اسلام و نظام سیاسی برآمده از آن چه در حکومت پیامبر اسلام و چه در انقلاب‌اسلامی به شکلی است که کارها به جوانان سپرده می‌شود، نمونه‌های مختلف و روشنی وجود دارد که رسول اکرم کارهای بزرگ را به جوانان سپرده است. در جریان پیروزی انقلاب و پس از آن در نهادهایی که انقلاب شکل می‌دهد، در انتصاباتی که امام خمینی(ره) دارند و انتخابات به وضوح نقش جوانان مشاهده می‌شود. اما همان‌طور که عرض کردم پس از یک دوره اجرایی در کشور این نوع ریل‌گذاری انجام می‌شود که جوانان کم‌کم از عرصه مدیریتی دور می‌شوند.

پژوهشگر اندیشکده برهان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: بنابراین با آنچه که مرور شد، مشکل از ساختارهای نظام نیست، پس راه حل چیست؟ راه حل در آن است که جوانان خودشان وارد عرصه شوند. زیرا اگر جوانان بنشینند و منتظر باشند که سیاستگذاری بشود و افرادی بیایند و به خلاء مدیران جوان در کشور توجه کند، زمان زیادی خواهد گذاشت و در این مدت کشور از ایده‌ها و خلاقیت نیروی جوان محروم خواهد ماند. لذا کنار نشستن و منتظر دعوت به ورود به عرصه مدیریت شدن درست نیست. برای همین نوع مطالبه‌ای که رهبر انقلاب هم در بیانیه گام دوم دارند به صورت منتظر شدن برای باز شدن زمینه حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی نیست، بلکه از جوانان حضوری فعالانه را انتظار دارند. به طوری که رهبری در بیانیه اشاره کردند، جوانان بیایند و شانه های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند.

دسترسی سریع
سیاست نامه