سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

مدرس دانشگاه : برای درک بیانیه گام دوم باید نظام ارزشی و مفهومی نویسنده آن را دریابیم

مهدی اقراریان گفت: اصلی‌ترین نکته‌ای که باید برای فهمیدن بیانیه گام دوم به آن اشاره کرد، فهم نظام ارزشی و مفهومی نویسنده بیانیه است.

1398/06/23
|
13:32
|

برنامه "سیاست نامه" با موضوع (تبیین گام دوم انقلاب اسلامی، بازخوانی سرگذشت 40 ساله و تصویر کلی یک نظام دینی در بیانیه گام دوم انقلاب) با حضور دکتر مهدی اقراریان، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

مهدی اقراریان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: اصلی‌ترین نکته‌ای که باید برای فهمیدن بیانیه گام دوم به آن اشاره کرد، فهم نظام ارزشی و مفهومی نویسنده بیانیه است، لذا رهبری می‌فرمایند دشمنی‌ها با همه شدت آغاز شد و اگر قدرت عظیم ایمان، انگیزه ملت و رهبری آسمانی و تائید شده امام عظیم‌الشان ما نبود، ایستادگی در برابر آن همه شقاوت، خصومت، توطئه و خباثت امکانپذیر نبود. ما امروز در چهل سال دوم هم خصومت، شقاوت، توطئه و خباثت را داریم و حال باید در چنین شرایطی چه درسی باید از چهل سال نخست بگیریم؟

وی افزود: رهبری می‌فرمایند با نگاه به گذشته باید به ایمان مردم تکیه کرد، یعنی تداوم و حفظ ایمان مردم. از طرفی حفظ انگیزه‌های ملت و رهبری آسمانی تائید شده، کلماتی که به کار گرفتند که باید به دقت به آنها نگاه کرد، لذا باید نظام توحیدی رهبری را باید بشناسیم. اینجا مساله، مساله توحید است، در فضای گفتمانی رهبری، خدا، خدای موسی، ابراهیم و سیدالشهداء است و خدا قرار است که به ملت ایران یاری برساند، اما این یاری رساندن از سوی خدا ویژگی‌ها و شرایطی دارد، یعنی اگر ما قدرت عظیم ایمان را داشتیم و در مردم حفظ کردیم، آن موقع است که خدا ما را نصرت و یاری می‌کند.

مدرس دانشگاه ادامه داد: این نگاه وابسته به همان حرفی است که در غرب بیان شده، نظریه نظام انقلابی است، یعنی حرکت بر مبنای اصول، اندیشه‌ها و باورهایی که مبتنی و شکل گرفته از یک نظام انقلابی است و در متن اسلام نابی که امام خمینی(ره) آن را تفسیر می‌کند، در فرهنگ سیدالشهداء که همواره با آن زندگی کردیم و در زندگی ما جاری و ساری است، می‌توان آنرا مشاهده کرد. باید به این فرهنگ و نگاه بیشتر متصل شویم در برابر فرهنگی که امروز در جامع در تضاد با تفکر اسلامی و مبتنی بر لیبرالیسم و سرمایه‌داری است و در خود بیانیه نشان داده شده، تجربه چپ آن که در دنیا شکست خورد و تجربه کاپیتالیسم آن، که تبلورش در رژیم آمریکاست، امروز با اضمحلال مواجه است.

مهدی اقراریان گفت: رهبری در بیانیه گام دوم می‌فرماید بی‌شک فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها، همواره وجدان‌های آرمان‌خواه را آزار داده، اما این فاصله طی شدنی است و در چهل سال گذشته بارها طی شده است و بی‌شک در آینده با حضور نسل جوان مومن، دانا و پرانگیزه با قدرت بیشتر پیش خواهند رفت. از طرفی رهبری در بیانیه گام دوم، به آزادی، عزت، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عقلانیت و برادری را به عنوان شعارهای جهانی و فتری انقلاب‌اسلامی اشاره کردند، شعارها، اصول و نقاطی که قرار بود، جمهوری‌اسلامی در آن مسیر حرکت کند و هر جا که از آن اصول فاصله گرفته شد، از جمله در حوزه عدالت از منظر توزیع ثروت، خدمت و منابع به پیرامون شاهد یک اتفاق بسیار بزرگ هستیم.

وی افزود: آنچه در بیانیه گام دوم به عنوان دال مرکزی مطرح است، بحث نظام انقلابی به عنوان موتور پیشران فرایند پنجگانه انقلاب‌اسلامی است که ما بر اساس این فرایند انقلاب را از مراحل گوناگونی از منظر رهبر انقلاب‌اسلامی تعریف می‌کنیم که در متن بیانیه نیز به آن اشاره شده است، فرایند پنچ‌گانه انقلاب‌اسلامی عبارت است از انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی. شاید از همین منظر و نگاه است که رهبری در ورود انقلاب اسلامی به مرحله دوم به خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی اشاره می‌کنند و بر اساس این نگاه فرایندی و پنجگانه رهبری که در سخنرانی‌های قبلی و بیانات قبلی ایشان به وضوح مشاهده می‌شود.

دسترسی سریع
سیاست نامه