پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

رئیس مركز تجارت جهانی ایران: برخورد جناحی با اقتصاد مقاومتی خیانت است

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: برخورد سیاست جناحی و سیاسی مسئولان با اقتصاد مقاومتی در کشور خیانت است.

1398/04/22
|
16:00
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" پیرامون موضوع چگونگی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با حضور محمدرضا سبزعلی پور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و دکتر حسن موسوی فرد کارشناس اقتصادی در محل خبرگزاری فارس از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

موسوی فرد در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: مسئولان کشور بعد از وقوع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دچار خودبسندگی شده و تصور کردند کشور صرفاً با توان و تفکرات آنها قابل اداره شدن است درحالیکه انقلاب اسلامی بدون حضور مردم محقق نمی شد و ادامه نمی یافت و ادامه هم نخواهد یافت.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اراده مردم در ایران فوق همه اراده هاست گفت: بی ارادگی فعلی مربوط به مسئولان کشور است و بدین معنا نیست که مردم خواست و اراده تحول و اصلاح را ندارند. مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم انقلاب بیان کردند که مردم با انقلاب مسئله ندارند بلکه سوال و مسئله اساسی مردم اجرایی نشدن شعارها و انقلابی گرایی هاست.

وی ضمن بیان اینکه امیدهایی در بدنه انقلابی و جریان های مردم در حال شکل گیری است، به شاهد مثالی در این باره اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال جریان های مردمی در مبارزه با فساد در حال شکل گیری بوده و جوانانی در این حوزه با مطالبه و مبارزه در این عرصه فعالیت می کنند. این جریانات و فعالیت هیئات و گروه های جهادی نشانه باور نخبگان انقلابی برای کمک گرفتن از مردم است اما هنوز این مسئله به صورت نهادینه شکل نگرفته و تئوری پردازی قوی در این حوزه انجام نشده است.

موسوی فرد یادآور شد: مردمی اداره کردن کشور مدلی است که جهاد سازندگی انقلاب در همان ابتدای انقلاب پیش گرفته بود مانند مردم جنگ را اداره کردند. اصلاح کشور و ادامه گام دوم انقلاب نیازمند حضور مردم است.

کارشناس اقتصادی مطرح کرد: طبق نظریات جدید اقتصادی بزرگ ترین منابع کشور ثروت فیزیکی نیستند بلکه بزرگ ترین منبع، دانش با محوریت سرمایه انسانی و فراهم کردن عرصه برای فعالیت است اما آنچه که باعث عدم استفاده حداکثری از این ظرفیت ها می شود، تبعیض، رانت و انحصار است.

وی با اشاره به شاهد مثالی در این باره گفت: وزارت نفت یکی از بزرگ ترین بازارهای مصرف برای کالاهای دانش بنیان محسوب می شود، با وجود شرکت های بزرگ با توان تولیدی و خدمات پیشرفته نفتی اما وزارت نفت به دلیل عدم باور و همچنین فساد از این ظرفیتها استفاده نمی کند.

موسوی فرد با تأکید بر اینکه تولید ثروت و اداره بدون نفت کشور مستلزم خارج کردن اقتصاد از این محور است گفت: این مهم نیازمند حرکت به سمت اقتصاد های درون زا همچون اقتصاد دانش بنیان می باشد.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با دریافت مالیات در ایران اظهار داشت: علت همکاری بیشتر مردم کشورهای اروپایی برای پرداخت مالیات این است که همه مسئولان کشورشان مالیات می پردازند و پرداخت مالیات ها شفاف و بدون تبعیض است اما تبعیض ها و انحصارها و عدم شفافیت در درآمدهای مالیاتی در ایران باعث کاهش شدید مشارکت سرمایه انسانی برای توسعه کشور و حتی بزهکاری اجتماعی می شود.

همچنین در ادامه، سبزعلی پور با تأکید بر اینکه همه دغدغه ها در رابطه با رشد کشور و رفاه مردم و سربلندی ایران بدون پول و ثروت ممکن نیست گفت: یکی از بندهای بیانیه گام دوم به این موضوع اشاره دارد که اقتصاد هدف نیست اما هیچ هدفی بدون اقتصاد محقق نخواهد شد. بنابراین ما باید کشوری قدرتمند و در عین حال ثروتمند داشته باشیم.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران خاطرنشان ساخت: قدرتمند شدن برخی کشورها در دنیا به واسطه برخورداری از اقتصاد قوی است. به عبارتی بیشتر کشورهای دنیا از جمله آمریکا و کره در عمل اقتصاد مقاومتی را اجرا می کنند و فقط اسم آن متفاوت است اما در کشور ما با این سیاست جناحی و سیاسی برخورد می شود و این کارها خیانت است.

سبزعلی پور با بیان اینکه قدرتمند شدن کشور از نظر اقتصادی نیازمند اراده جدی مسئولان است افزود: اقتصاد باید فارغ از مسائل جناحی و سیاسی اداره شود که متأسفانه این اراده در کشور ما وجود ندارد.

وی در رابطه با نوع سیاست گذاری های اقتصادی در حوزه مالیات و نظارت بر اجرای قانون عنوان کرد: وقتی نماینده مجلس به جای اینکه وکیل ملت باشد وکیل دولت است ناظر خوبی برای اجرای قانون و عملکرد دولت نخواهد بود. اقتصاد کشور تنها از طریق مالیات اداره نخواهد شد، کشور ما به قدری پتانسیل دارد که در همین شرایط تحریم هم می توان اقتصاد را رونق داد.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه شفاف سازی در درآمدهای مالیاتی باعث اعتماد و رغبت مردم برای پرداخت مالیات خواهد شد افزود: وقتی شفافیتی در کار نیست مردم هم انگیزه ای برای پرداخت مالیات ندارند.

سبزعلی پور عنوان کرد: نمونه بارز این مسئله، عملکرد شورای شهر و شهرداری است، مردم عده ای را انتخاب کردند تا مشکلات ترافیک و آلودگی هوا را حل کنند اما آقایان پس از گذشت چندین سال نه تنها هیچ قدمی برنداشتند بلکه الان وضعیتی درست کردند که هر کسی برای وارد شدن به طرح، نه زوج و فردی وجود دارد و نه طرح ترافیکی. متاسفانه یک برنامه و قانون مدون به مردم ارائه نکردند.

دسترسی سریع
پیشران تمدن