پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

عضو مركز رشد دانشگاه امام صادق(ع) مطرح كرد: امید به جوانان؛ مدل جدید حکمرانی در گام دوم انقلاب

محمدرضا آرام گفت: روح امیدواری به جوانان و بدنه مردمی انقلاب اسلامی در این بیانیه می تواند مدل جدیدی برای حکمرانی مردم بنیان در دهه پنجم انقلاب باشد.

1398/04/29
|
08:54
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" با موضوع چگونگی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور گلچین دانشجوی رشته مدیریت، جواد کمالی دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی، محمد جواد میروکیلی دانشجوی فقه، محمدرضا آرام دانشجوی دکتری علوم سیاسی و عضو مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)، دکتر مصطفی آقاجانی دانشجوی دکتری علوم سیاسی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

در ابتدای این نشست، گلچین تأکید کرد: ما باید به دنبال استراتژی رسیدن به چشم انداز تعیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب باشیم، از این رو جمهوری اسلامی باید برنامه عملیاتی را برای گام دوم انقلاب ارائه نماید.

همچنین در ادامه، کمالی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اهدافی را برای گام دوم انقلاب طراحی کرده اند گفت: وظیفه جامعه دانشجویی به ثمر رساندن این اهداف با استفاده از ابزار علم است.

در ادامه، میروکیلی بیانیه گام دوم را نقشه راهی برای چهل سال دوم انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: انقلاب طی این چهل سال به مرحله نونهالی و نوجوانی خود رسیده و به دنبال این است که به هدف اصلی یعنی ساخت تمدن نوین اسلامی برسد.

در ادامه برنامه "پیشران تمدن"، آرام از برخورد رسانه ای با این بیانیه انتقاد کرد و گفت: برخورد رسانه ای با بیانیه گام دوم انقلاب به معنای تقلیل و حتی تضعیف این بیانیه بوده و نوعی آفت محسوب می شود.

دانشجوی دکتری علوم سیاسی افزود: برخی روزنامه های خاص بلافاصله پس از صدور این بیانیه شروع به زدن تیترها و گزینش های خاص با اغراض خاص از این بیانیه کردند که بیانگر کل محتوا و مفهوم آن نبود. به عنوان مثال مقام معظم رهبری در این بیانیه فرمودند جمهوری اسلامی آماده تصحیح خطاهای خویش است اما در ادامه به پیشرفت ها نیز اشاره داشتند.

آرام مطرح کرد: ما نمی خواهیم این بیانیه هم مانند برجام شود که همه حول آن صحبت می کنند اما کسی وارد متن آن نمی شود و مطالبات رهبری را پیگیری نمی کند.

عضو مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع) جوانان را مخاطب اصلی این بیانیه دانست و گفت: روح ناامیدی از مسئولان و امید به جوانان و بدنه مردمی انقلاب اسلامی در این بیانیه موج می زند و این می تواند مدل جدیدی برای حکمرانی مردم بنیان در دهه پنجم انقلاب باشد.

وی با بیان اینکه نسل کنونی انقلاب با ادبیات مقام معظم رهبری دچار شکاف گفتمانی شده تأکید کرد: برای ترویج و اشاعه ادبیات بیانیه گام دوم انقلاب باید مکانیزمی را طراحی کرد.

آرام با بیان اینکه نکات مطرح شده در بیانیه نکات جدید و تازه ای نیست گفت: این نکات در بیانات مقام معظم رهبری طی سالهای مختلف مطرح شده و به نوعی همه فرمایشات رهبری در این بیانیه طبه بندی شده البته با این تفاوت که مسئولان از تخاطب این بیانیه خارج شده اند و عمده خطاب به جوانان است.

وی تاکید مقام معظم رهبری بر امیدوار بودن جوانان را به معنای ناامیدی و دلسردی خود از مسئولان دانست و گفت: عمده خطاب این بیانیه به جوانان است و به نوعی از مسئولان روی گردانی شده است. در بیشتر مصائب و مشکلات کشور از جمله قضیه زلزله کرمانشاه تا سیل اخیر، این جوانان و نیرویهای مردمی بودند که فعالیت کردند و کمتر مسئول دولتی در این مناطق دیده می شد.

در پایان برنامه "پیشران تمدن" از شبکه رادیو گفت و گو، آقاجانی گفت: اصطلاح مانیفست و بیانیه گویای هدف مقام معظم رهبری نیست چراکه حالت شعاری و آرمانی دارد و یعنی ضرورتا قرار نیست به عرصه اجرا در بیاید.

وی افزود: خطابات و صحبت های مقام معظم رهبری در طول سال های پس از رهبری همواره با نوعی از مطالبه گری از عموم جامعه و در رأس آنها مسئولان و جوانان به عنوان نیروی پیشران و محرکه جامعه همراه بوده است.

دانشجوی دکتری علوم سیاسی متذکر شد: خطاب قرار دادن نیروی جوان در این بیانیه به این دلیل است که جوان عناصر ناامیدی، محافظه کاری و خستگی و کسالت را بهتر و پویاتر کنار می زند.

آقاجانی بیان داشت: تجربه نشان داده هر جا جوانان متخصص متعهد وارد یک عرصه شدند تمام تلاش خود را برای حل مشکل جامعه به کار بسته اند. البته ممکن است در مراحل اولیه با افت و خیزهایی مواجه بوده باشند اما ادامه دادند تا به مقصود و ارائه راه حل رسیدند. پیشرفت های علمی، مدال های رنگارنگ المپیادهای علمی، رتبه های جهانی و پیشرفت های قابل توجه در فضا نشان از حضور جوانان است.

دانشجوی دکتری علوم سیاسی با انتقاد از نبود جایگاه و نهادی برای تقویت دو مولفه تخصص و تعهد در نیروی کار جوان گفت: البته دانشگاه امام صادق (ع) بخشی از این بار را عهده گرفته اما نیاز جمهوری اسلامی بیش از اینهاست و با تاسیس چند دانشگاه برطرف نمی شود.

دسترسی سریع
پیشران تمدن