خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

مشاور معاونت سیاست گذاری معاونت علمی ریاست جمهوری: دانشگاه ها تولیدکننده نیمی از بیکاران کشورند

حسام زند حسامی با اشاره به آمار 5 میلیونی دانشجویان کشور و افزایش روند تقلب در تدوین پایان نامه ها گفت: جای تاسف است که دانشجویان 50 درصد بیکاران جامعه را تولید می کنند.

1398/04/18
|
15:11
|

دکتر حسام زند حسامی در برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت و گو در خصوص تاثیر و تاثر ثروت و علم بر یکدیگر اظهار کرد: «دانش، صنعت و بازار در گذر زمان از یکدیگر جدا شده اند و این مسئله نشان از حرکت این سه در مسیرهای جداگانه دارد.»

وی افزود: «با صنعتی شدن دانشگاه، دانش کاربردی نیز تعریف شد. چنانچه در گذشته دانشگاه علم و صنعت در کشور شکل گرفت و افرادی متفاوت با رویکردی متفاوت تربیت شدند.»

زندحسامی تصریح کرد: «صنعت در دوران سازندگی سرعت و شتاب گرفت و بسیاری از جوانان بعد از جنگ هنوز آمادگی تطابق با این سرعت را نداشتند.»

مدیرکل سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد، جذب و گزینش نیروی انسانی را در دهه 60 و 70 ناظر بر تفکر خاص در افراد دانست و افزود: «افراد به هر حال برای ادامه حیات باید در جایی استخدام می شدند.»

زندحسامی با اشاره به آمار 5 میلیونی دانشجویان کشور گفت: «صنعت مولد مورد نیاز دانشگاهیان، وجود ندارد و اساسا راه پیمودن صنعت را توسط دانشجویان از بین برده ایم.»

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: «دانشجویان ما چرا به سمت تقلب در تدوین پایان نامه سوق می یابند؟ چراکه هیچ موضوعی در اختیار ندارند و جای تاسف است که دانشجویان 50 درصد بیکاران جامعه را تولید می کنند.»

زندحسامی با انتقاد از اینکه اساتید در حوزه پایان نامه با صنعت قهر هستند، ادامه داد: «اساتید قادر به سوق دادن دانشجویان به سمت صنعت نیستند؛ لذا دانشجو فقط سر کلاس حاضر شده و به منزل می رود و کسی خواستار کارهای تحقیقاتی نیست.»

مشاور معاونت سیاست گذاری معاونت علمی ریاست جمهوری در بخشی دیگر از این مصاحبه علمی اضافه کرد: «ما امروز با دو موج صنعت سنتی و استارتاپ های جدید رو به رو هستیم؛ لذا باید بدین مسئله نگاهی مجزا داشته باشیم.»

زندحسامی با بیان اینکه نباید در عصر دیجیتال از صنعت غافل شد، تصریح کرد: «در گذشته اساتید را بر اساس طرح مقاله ارزشیابی می کردند ولی یکباره به آن ها اعلام می کنند با ورود به صنعت، ارزیابی می شوند. در حالیکه دانشگاه کارآفرین به معنای ایجاد شرکت صنعتی نیست و خود اساتید باید در مسیر صنعت قدم زده باشند.»

وی افزود: «امروز دانشگاه ها متوجه شدند با آموزش های گذشته قادر به ادامه حیات نیستند. دانشجویان دکترا سالانه 80 میلیون تومان هزینه برای دانشگاه دارند. این عدد مربوط به یکی دو سال گذشته است که امروز ضرایب آن تغییر کرده.»

دسترسی سریع
خیابان فرصت