خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

مهندس مهرداد لاهوتی: اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: می خواهیم واردات کالاهایی که امکان تولیدشان در کشور وجود دارد را ممنوع کنیم. و این یعنی اقتصاد مقاومتی، اشتغال و رفع بیکاری.

1396/02/18
|
10:17
|

برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به شعار سال رهبری اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و با حضور مهندس مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس مهرداد لاهوتی با اشاره کمیسیون حمایت از تولید و نظارت بر اصل 44 در مسیر حمایت از تولید ملی گفت: این کمیسیون ویژه هفته ای یک جلسه برگزار می کند و در مسیر خودش به کمیته های مختلفی تقسیم شده که داریم بخش های مختلف را آسیب شناسی می کنیم.

وی با یادآوری اینکه قانون رفع موانع تولید را به تصویب رسانده ایم و اکنون در حال بررسی اجرای آن در بخش های مختلف هستیم، اظهار داشت: ما در کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اصل 44 رصد می کنیم مثلا تصویب شده بود که بانک ها ظرف مدت سه سال، هر سال 33.3 درصد از اموال مازاد خود را واگذار کنند. الان باید ببینیم که آیا بانک ها اموال خود را واگذار کرده اند یا خیر؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: اگر بانک ها این مسئله را رعایت نکرده باشند باید سال اول 25 درصد مالیات پرداخت کنند و هر سال به این درصد اضافه خواهد شود. یعنی شرایط را به گونه ای کردیم که اگر بانکی اموال مازاد در اختیار خودش قرار گرفت مالیات پرداخت کند و آن موقع برایش توجیه اقتصادی ندارد بنابراین اموالش را نگهداری نمی کند. اگر بانکی اموال خودش را واگذر کرد چون نمی تواند از پول نقد استفاده کند آن را در حمایت از تولید استفاده می کند.

وی تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اصل 44 را در راستای تحقق شار سال دانست و گفت: معتقدم که این کمیسیون ویژه اثرات فراونی داشته باشد.

لاهوتی با اشاره به تشکیل جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید با وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص نتایج این جلسه عنوان کرد: به دنبال کالاهایی هستیم که امکان تولید این کالاها در کشور وجود دارد و می خواهیم آنها را نام ببریم و واردات آنها را ممنوع کنیم.

وی ادامه داد: در سال 50 میلیارد دلار از مبادی قانونی وارد می کنیم و 25 میلیارد دلار قاچاق. بررسی کردیم اگر تفاهم مشترکی بین مجلس و دولت ایجاد شود، می توانیم 30 درصد این مبلغ را در شرایط عادی حذف کنیم یعنی البسه ای که از ترکیه و یا خیلی از کالاهایی که امکان تولید دارد از چین و جاهای دیگر وارد می کنیم در داخل کشور تولید کنیم و این یعنی اقتصاد مقاومتی یعنی اشتغال و رفع بیکاری.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به قانون رفع موانع تولید اشاره کرد و گفت: در این قانون دولت مکلف شده که تمام کارگاه ها و کارخانجاتی که مشکل دارند حتی اگر به بانک ها بدهی داشته و یا چک برگشتی داشته باشند، سرمایه گردش اینها را تامین کنند و دولت هم بخوبی حرکت کرد و الان درصد بالایی از این کارخانجات اگر مشکل خاصی خودشان نداشتند یک سرمایه در گردش اولیه دریافت کرده اند.

وی یکی از مشکلات بزرگ کشور را سود بالای بانکی دانست و اظهار داشت: تولیدکننده ما با دریافت تسهیلات دو رقمی چگونه می تواند با کالای وارداتی که دارد تسهیلات تک رقمی دریافت می کند مقابله کند، متاسفانه تا الان نتوانسته ایم در این مورد کاری کنیم ولی این فهم مشترک بین دولت و کمیسیون ویژه وجود دارد تا بتوانیم راهکاری برای این مسئله پیدا کنیم.

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت