خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

یك كارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: نبود استراتژی مشخص و هماهنگ یکی از مهمترین موانع تولید است

کارشناس مسائل اقتصادی به عوامل بازدارنده تولید در کشور اشاره کرد و گفت: نبود یک استراتژی مشخص و هماهنگ در بخش های مختلف تولیدی بر اساس موقعیت های منطقه ای، ملی و بین المللی، یکی از مهمترین موانع تولید در ایران است.

1396/02/17
|
09:30
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع موانع تولید در کشور و با حضور دکتر عبدالخالق سجادی مدیر اسبق بانکی و کارشناس مسائل اقتصادی و مهندس مهرداد شکوهی رازی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران و مدیر عامل شرکت استخراج تولید مواد اولیه شیشه به روی آنتن رادیو گفت وگو رفت.

دکتر عبدالخالق سجادی با بیان اینکه تولید کالا در کشور در نهایت منجر به تولید ناخالص ملی می شود، گفت: روند افزایشی تولید ناخالصی داخلی کشور طی 20 سال، روند رو به رشدی بوده است به جز چند سال که رشد منفی داشتیم و البته این رشد منفی به دلیل مسائل بین المللی بود.

وی افزود: مسائل اقتصادی کشور بستر بسیار قوی در منابع نفت، گاز و معدن دارد که می تواند باعث حرکت های سریع در توسعه کشور شوند. به طور متوسط در مدت 20 سال بین 3.5 الی 4 درصد، رشد اقتصادی داشته ایم که برای کشوری مانند ایران بسیار کم است و چه بسا کشورهایی که امکانات ایران را نداشتند اما توانستند با رشد متوسط حدود 10 درصد در سال رشد داشته باشند و الان در زمره کشورهای تاثیرگذار اقتصادی در دنیا هستند.

این مدیر اسبق بانکی با اشاره به نبود بینش نسبت به بخش سرمایه گذاری، اظهار داشت: متاسفانه تقویت سرمایه گذاری در ایران در ابعاد مختلف، کند بوده است و حتی جلوی این سرمایه گذاری گرفته شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی به عوامل بازدارنده تولید در کشور اشاره کرد و بیان داشت: نبود یک استراتژی مشخص و هماهنگ در بخش های مختلف تولیدی بر اساس موقعیت های منطقه ای، ملی و بین المللی، یکی از مهمترین موانع تولید در ایران است.

وی تصریح داشت: تفکر و بینش ما در مدل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور خیلی اهمیت دارد. وقتی بخش نگر باشیم، تفکرات کلان و هماهنگ را کمتر توجه کنیم، عملا دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

در ادامه مهندس مهرداد شکوهی راضی با بیان اینکه در سال 84 یک برنامه 20 ساله توسعه و تکامل در ایران تعریف شد و پیش بینی شد در سال 1404 به اهداف مشخصی از نظر تولید صنعتی، معدنی و کشاورزی دست پیدا می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اهداف چشم انداز تعیین شد اما متاسفانه نقشه راه رسیدن به این اهداف هرگز تعریف نشد و متاسفانه علی رغم اینکه برنامه های 5 ساله را تعریف می کنیم، دولت های مختلف با توجه به سلایق شخصی و وعده هایی که داده بودند، ناچارا از این راه فاصله گرفتند و به خدمات و کارهای دیگری پرداختند که در مقام مخالفت با اهداف برنامه های چشم انداز بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران اشاره کرد: برای یک چشم اندازه 20 ساله هدف گذاری کردیم اما راه رسیدن به آن را مشخص نکردیم. امروز دچار معضلات دیگری نیز شده ایم که ناشی از همین انحراف از مسیرها است که نتیجه آن رکود تورمی است.

مدیر عامل شرکت استخراج تولید مواد اولیه شیشه ضمن اشاره به توقف نصفه و نیمه تورم، گفت: این توقف به قیمت تعمیق رکود است زیرا وقتی نقدینگی در بازار تزریق نشود قدرت خرید در مردم نیز ایجاد نمی شود و حتی اگر بتوانیم تولید را اضافه کنیم، با ظرفیت کامل نمی توانیم به بازار عرضه کنیم.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت