خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس: یکی از بزرگترین موانع تولید هزینه بالای پول در کشور است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بیان بزرگترین مانع تولید گفت: یکی از بزرگترین موانع تولید هزینه بالای پول در کشور است و علی رغم پایین آمدن نرخ بهره بانکی هنوز در دنیا بالاترین بهره های بانکی را داریم.

1396/02/17
|
11:23
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع موانع تولید در کشور و با حضور احمد آزادمرد عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس سندیکای کنسرو ایران و دکتر حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر به روی آنتن رفت.

احمد آزادمرد درباره موانع تولید گفت: برنامه درستی برای صنعت، معدن و تجارت وجود ندارد. چندین سال است که می خواهیم عضو سازمان تجارت جهانی شویم و الان نیز به عنوان عضو ناظر هستیم و به همین جهت باید رژیم تجاری را تهیه کنیم و در اختیار سازمان تجارت جهانی قرار دهیم تا در مجمع عمومی تصویب شود که ایران عضو این جامعه شود.

وی با بیان اینکه پس از عضویت در سازمان تجارت جهانی، بر اساس سیستمی که در دنیا متداول است، کار خواهیم کرد، در ادامه به فعالیت های اقتصادی در ایران اشاره کرد و بیان داشت: در ایران تسهیلات زودبازده داده شد اما برنامه ای برای هزینه کردن این تسهیلات وجود نداشت و همین باعث ایجاد تورم و افزایش قیمت ها شد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: قرار بود 30 درصد از هدفمندی یارانه ها به بخش تولید بدهند، اما چنین اتفاقی نیافتاد.

رئیس سندیکای کنسرو ایران برجام را خیلی خوب دانست و از اینکه برجام تصویب شده است ابراز خوشحالی کرد و بیان داشت: با تصویب برجام خیلی از مشکلات صنعت کشور تا حدودی حل شد و در واقع یک نور امیدی در دل همه تابیدن گرفت و خیلی از شرکت های خارجی دارند وارد ایران می شوند و راه تا حدودی باز شده است.

در ادامه دکتر حمید گرمابی با اشاره به اینکه مشکل رکود و عدم تولید را در مجلس کاملا لمس کرده ایم و برای آن برنامه هایی داریم، اظهار داشت: یکی از مواردی که طرح آن آماده شده ولی فرصت مطرح شدن در کمیسیون و صحن را پیدا نکرده است، مباحث مالیاتی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قوانین مالیاتی کشور مربوط به سال های گذشته و حتی سال 1300 هجری شمسی است که واقعا قابل اجرا نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر به تراکم قوانین نیز به عنوان یکی از مشکلات در حوزه تقنین اشاره کرد و بیان داشت: این قوانین گاها با یکدیگر هم پوشانی دارند و گاهی نیز یکدیگر را نقض می کنند و مجلس به دنبال این موضوع است که این تعدد قوانین را برطرف کند.

وی افزود: در کمیسیون صنایع موانع تولید را بررسی می کنیم و برای این کار، کمیته های متعددی تشکیل شده است.

گرمابی در بیان بزرگترین مانع تولید اظهار داشت: یکی از بزرگترین موانع تولید هزینه بالای پول در کشور است و علی رغم پایین آمدن نرخ بهره بانکی هنوز در دنیا بالاترین بهره های بانکی را داریم که در این زمینه حتی می توان از صندوق توسعه ملی کمک گرفت.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت