خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

یك عضو اتاق بازرگانی ایران: برای ایجاد اشتغال نیازمند ایده ای سودآور هستیم

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: برای اینکه شغل ایجاد شود، باید یک مسیر که از ایده و انگیزه شروع می شود طی شود و این ایده برای رسیدن به سود است. اگر در کاری سودآوری نباشد، سرمایه های مردم به محل های هرز سوق پیدا می کنند.

1396/02/18
|
09:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع تولید و اشتغال به عنوان یک ضرورت و با حضور سید علی هاشمی کارشناس اشتغال و کارآفرینی و مهندس امیر حسین اصلانی عضو اتاق بازرگانی ایران و عضو کمیسیون اشتغال و کارآفرینی به روی آنتن رفت.

سید علی هاشمی به سرمایه انسانی که در جامعه وجود دارد، اشاره کرد و تصریح داشت: این سرمایه انسانی در صورتی که وارد بازار کار و اشتغال نشود، آسیب های جدی به افراد، خانواده و جامعه وارد خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به اینکه نیروی انسانی در ایران از توان نسبتا قابل توجهی برخوردار است، اظهار داشت: نیروی انسانی در حقیقت یک فرصت طلایی برای کشور و نظام اقتصادی و سیاسی و اجتماعی است و این توانمندی در بازار کار ظهور و بروز پیدا می کند.

این کارشناس اشتغال و کارآفرینی ادامه داد: اگر فرد به هر دلیلی نتواند شغل مناسب خودش را پیدا کند، فرد سرخورده ای می شود و به این شکل تمام سرمایه گذاری هایی که برای این فرد انجام شده، هدر می رود. البته کسانی که توانمند هستند و با توجه به شرایط، دست به مهاجرت می زنند که این مسئله نیز از دست رفتن سرمایه ای عظیم را به دنبال دارد زیرا فرصت های شغلی که برای افراد به ویژه نخبگان وجود دارد، ایشان را وسوسه می کند و به همین دلیل مهاجرت صورت می گیرد.

وی به مسئله جمعیتی اشاره کرد و گفت: در دهه شصت یک رشد فزاینده جمعیتی داشتیم که به طور طبیعی بر اساس پیش بینی هایی که انجام شده بود باید اواسط دهه 80 وارد بازار کار می شدند و اگر به روند جمعیت نگاه کنید، حدود شش میلیون و 600 هزار نفر در دهه 80 در سن ورود به بازار کار قرار می گرفتند.

در ادامه مهندس امیر حسین اصلانی با بیان اینکه چالش های زیادی در مسیر کار و تولید وجود دارد، گفت: برای اینکه کار و شغل ایجاد شود، باید یک مسیر که از ایده و انگیزه شروع می شود طی شود و این ایده برای رسیدن به سود است. خیلی خوب است که با دید ملی یک کاری را انجام دهیم و اساسا بعضی کارها بر همین اساس شروع می شود مانند انرژی هسته ای که نمی توان با دید سودآوری شخصی شروع کنید. البته این صنایع بیشتر مخصوص دولت است و مردم زیادی در فرآیند آن دخالت ندارند.

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح داشت: اگر در کاری سودآوری نباشد، سرمایه های مردم به محل های هرز سوق پیدا می کنند مانند سکه و دلار. در واقع سرمایه ای که باید عامل اشتغال شود، بیشتر جنبه دلالی پیدا می کند و چرخه تولید قرار نمی گیرد.

عضو کمیسیون اشتغال و کارآفرینی درباره منشا سرمایه نیز اظهار داشت: سرمایه ها یا شخصی هستند یا از بانک ها و موسسات گرفته شده اند. سرمایه نیروی انسانی اهمیت دارد به ویژه نیروی انسانی تحصیل کرده که لازمه ایجاد یک شغل پایدار هستند. در نهایت نیز بخش بازرگانی باید بتواند پروسه را به پایان برساند و محصول تولید شده را در بازار عرضه کند و از سود حاصل بتواند چرخه کار را ادامه دهد.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت