خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

مدیر كل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق كالا: تولید کالای مولد مانعی برای سرقت فرصت های شغلی توسط قاچاقچیان است

مدیر کل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: اگر می توانستیم فرصت شغلی را با تولید کالای مولد ایجاد کنیم، فرصت های شغلی، توسط قاچاقچیان به سرقت نمی رفت در حالی که الان این وضعیت به وجود آمده است.

1396/02/19
|
10:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع آسیب های قاچاق در روند ساز و کار اشتغال و با حضور دکتر عبدالمجید نگارش نژاد مدیر کل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا به روی آنتن رفت.

دکتر عبدالمجید نگارش نژاد رابطه بین قاچاق و اشتغال را خیلی روشن دانست و گفت: در کشور حجم تقاضای مشخصی داریم که اگر با تولیدات داخلی تامین شود، بخشی از نیازهای کشور برطرف می شود اما وقتی بخشی از نیازها به صورت قاچاق وارد کشور شود، کارخانه ها تعطیل خواهند شد.

وی با رد این مسئله که قاچاق برای قاچاقچیان شغل ایجاد می کند، بیان داشت: اولا شغل را باید تعریف کنیم؛ وقتی راجع به شغل صحبت می کنیم، درباره شغل مولد و پایدار صحبت می کنیم که قاچاق چنین موقعیتی ایجاد نمی کند. قاچاق، تنها در بخش توزیع کالای قاچاق عده ای را مشغول به کار می کند که استمرار ندارد.

مدیر کل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا ادامه داد: اگر تقاضا و نیازهای کشور از طریق تولیدات داخل برطرف شود، حتما نیروی انسانی در بخش تولید مشغول به کار می شوند که در صورت وجود قاچاق فعال نخواهند بود و بیکاری حاصل می شود. در ضمن، همین کالاهایی که در کارخانه های داخلی تولید می شود باید توزیع شوند و به همین جهت همان افرادی که در توزیع کالای قاچاق مشغول هستند، در توزیع کالای تولید داخل فعال می شوند. بنابراین قاچاق اشتغال ایجاد نمی کند و این فعالیت های ظاهری، در صورت نبود قاچاق به صورت مستمر و قانونی وجود داشت.

وی تصریح داشت: اگر می توانستیم فرصت شغلی را با تولید کالای مولد ایجاد کنیم، فرصت های شغلی، توسط قاچاقچیان به سرقت نمی رفت در حالی که الان این وضعیت به وجود آمده است. البته این مسئله از تعلل مسئولین کشور ناشی می شود که فرصت های شغلی را از دست داده ایم.

نگارش نژاد با بیان اینکه اگر می توانستیم قاچاق را به طور کامل کنترل کنیم، تقاضایی که در بازار وجود دارد، از بین می رفت و به وسیله تولیدکنندگان داخلی تامین می شد، گفت: به عنوان مثال اگر کفش چینی وجود نداشته باشد، تولیدکنندگان وارد می شوند و ضمن تولید، برای افراد مختلف شغل ایجاد می کنند.

وی در عین خاطرنشان کرد: خیلی ها می گویند قاچاق بیکاری ایجاد می کند و شغل را از بین می برد؛ ضمن اینکه این حرف را تائید می کنیم، باید خاطرنشان هم کنیم که قاچاق سهم خودش را دارد، یعنی درست است که قاچاق ایجاد بیکاری می کند اما همه بیکاری سهم قاچاق نیست و اساسا درصد قابل توجهی از قاچاق به دلیل بیکاری است.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت