خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

یك استاد دانشگاه اظهار داشت: بیشتر مقالات در ایران با اهداف شخصی تولید می شوند/ عدم ارجاع بین المللی به مقالات ایرانی بخاطر نبود کیفیت است

یک استاد دانشگاه اظهار داشت: پژوهشگران برای انجام وظیفه تولید و تدوین مقاله را انجام می دهند وقتی مقالات با اهداف شخصی مانند ارتقاء رتبه علمی همراه باشد، قطعاً کیفیت لازم را نخواهد داشت.

1396/03/11
|
10:14
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو با موضوع وضعیت پژوهش ها و مقالات و با حضور دکتر محمدی اقدم استاد دانشگاه و مدیرکل پژوهشی دانشگاه امیر کبیر، دکتر یگانه معاون پژوهشی گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر علی اکبر شمسی پور استاد دانشگاه و متخصص آب و هواشناسی به روی آنتن رفت.

دکتر محمدی اقدم با بیان اینکه مقالات کارکردهای مختلفی دارند، اظهار داشت: یکی از اصلی ترین مقدمات مقالات علمی مستند علم است یعنی یک فردی تجربه ای در حوزه ای از علم داشته و به همین دلیل باید مستند کند تا افراد دیگر آن را تکرار نکنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در مقالات علمی، آموزش وجود دارد یعنی دانشجو یاد می گیرد یک تحقیق را چگونه انجام دهد و به چه شکل حرف نو در آن مقاله طرح کند و به همین دلیل مقاله و پژوهش بخشی از آموزش یک دانشجو است.

مدیر کل پژوهشی دانشگاه امیر کبیر با اشاره به رشد علمی کشور عنوان داشت: امروز در دنیا به غلط یا درست یکی از مکانیزم های رتبه بندی کشور در حوزه علم، مقالات است. 1.2 علم دنیا را ایران تولید می کند و 98 درصد علم را دیگران تولید می کنند که در اختیار کشور ایران نیز قرار می گیرد اما استفاده از علمی که در کشورهای توسعه یافته تولید می شود نیروی انسانی و امکانات لازم را می خواهد زیرا اساسا مقالات و پتنت ها با هم متفاوت هستند و صرف تولید مقاله، منجر به تولید علم نمی شود.

در ادامه دکتر یگانه مقاله را آخرین قدم یک فرآیند پژوهشی نه نتیجه آن دانست و عنوان داشت: اگر مقاله را معیار قرار دهیم قطعا خودمان را از نتیجه فرآیند پژوهشی محروم کرده ایم.

وی تصریح داشت: تا اینجای کار مقالات نه برای ما خیلی کاربردی بوده و نه برای سایر محققین کشورهای دیگر؛ به جز معدود مقالاتی که در مجلات معتبر چاپ می شود، اکثر مقالات خیلی کاربردی نبوده اند.

معاون پژوهشی گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ارجاع دادن به مقالات اشاره کرد و بیان داشت: به جز چاپ شدن مقالات میزان ارجاع دادن به آن نیز مورد توجه است. مقالاتی که ارجاعات زیادی به آنها داده می شود بسیار اندک است؛ بنابراین مقالاتی که تولید کرده ایم شنونده و مخاطب نداشته است.

وی در عین حال تصریح داشت: البته راه را اشتباه نیامده ایم زیرا باید این مسیر را می آمدیم و این تمرین را انجام می دادیم تا امروز به اینجا برسیم که نشان دهیم جایگاه بین المللی مناسبی با توجه به اسناد بالادستی که وجود دارد، داریم. اما همه اهداف کشور نباید همین یک مورد باشد و به جایگاه بین المللی کفایت کنیم.

دکتر علی اکبر شمسی پور با اشاره به نابودی سیستم مالی در دانشگاه ها و اهمیت آن گفت: علاوه بر مسئله سیستم مالی، موضوع جدایی دانشگاه و سازمان ها از مراکز اجرایی باعث نابودی پژوهش می شود.

وی ادامه داد: سازمان ها و مراکز اجرایی عموماً برای خودشان یک پژوهشکده دارند و برای کارشناسان خودشان برنامه های آموزشی می گذارند و به همین دلیل آموزش و پژوهش در دانشگاه ها را از چرخه ای که وجود دارد، خارج می کنند.

این استاد دانشگاه از عرضه محور بودن مقالات انتقاد کرد و بیان داشت: اینکه مقالات کاربردی نمی شود و مخاطب ندارند به دلیل تقاضا محور نبودن مقالات است. در واقع پژوهشگران برای انجام وظیفه تولید و تدوین مقاله را انجام می دهند یعنی اهدافی از جمله ارتقاء علمی را دنبال می کنیم.

متخصص آب و هواشناسی تصریح داشت: وقتی مقالات با اهداف شخصی مانند ارتقاء رتبه علمی همراه باشد، قطعاً کیفیت لازم را نخواهد داشت و به همین دلیل اکثر مقالاتی که در ایران تولید می شود ارجاع بین المللی ندارد و در حد تئوری باقی می مانند.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت