خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

یك استاد دانشگاه مطرح كرد: افسردگی؛ پیشکش کنکور به نوجوانان ایرانی

رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی استان البرز با اشاره به لزوم حذف کنکور گفت: فرزندان ما شب‌های کنکور عذاب بسیاری را متحمل شده و برخی از نوجوانان افسردگی می‌گیرند.

1399/06/12
|
09:45
|

سیدصاحب سادات حسینی در برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در دهه 50 ، کل دانشگاه‌های کشور 58هزار نفر ظرفیت داشت، دانشگاه شیراز ضریبی برای امتحان نهایی گذاشته بود و لذا تعیین سطح علمی برای جذب دانشجو از ابتدای کار وجود داشت.

وی که از موافقان حذف کنکور است، در عین حال 30درصد رشته‌ها را ناتوان در حذف کنکور دانست و گفت: دانشگاه جامع علمی و کاربردی بر حسب معدل پیش می‌رود و کنکور را حذف کرده است اما سطح معدل به تنهایی قابل قبول نیست.

سادات حسینی خاطرنشان کرد: برای حذف کنکور اولا باید ارزیابی دقیق داشت و شاخص و استانداردها را تعیین کرد.

وی با این ادعا که آموزش و پرورش با 12سال کار روی فرزندان مردم، هیچ جایگاهی در کنکور آن‌ها ندارد، گفت: پایه دیپلم باید سراسری و سوالات آن نهایی باشد و بهتر است از سوالات استاندارد بهره گرفته شود.

*سازمان سنجش حذف شدنی نیست

رئیس سابق دانشگاه علمی کاربردی استان البرز با تاکید بر اینکه با حذف کنکور، سازمان سنجش ابدا نباید حذف شود، گفت: برای فاصله گرفتن از تقلب، سازمان سنجش باید نمرات دانش آموزان را دریافت و به آن ضریب دهد و برای هر دانشگاه تعیین دانشجو کند.

سادات حسینی شیوه جذب دانشجو در کشور را از اساس اشتباه خواند و با ذکر مثالی از کشور آلمان که کمتر از 50درصد جوانان آن جذب دانشگاه می‌شوند، گفت: این آمار در ایران بالای 95درصد است.

وی همچنین از ظرفیت خالی دانشگاه‌های کشور سخن گفت و افزود: 20درصد پذیرش‌ها متعلق به بخش روزانه و دولتی هاست واِلا دانشگاه‌ها شبانه، غیر انتفاعی و ... جایگاه خاص خود را دارند.

سادات حسینی گفت: هر فرد با داشتن مهارت تست زنی، به راحتی در کنکور قبول می‌شود ولی امتحان تشریحی [نیازمند سطح سواد بالاتر است]. در اینجا عده‌ای ایرادی وارد می‌دانند که سوالات تشریحی تصحیحِ استاندارد ندارد و در پاسخ باید گفت ابتدا باید سوالات امتحانی استاندارد سازی شود.

سادات حسینی در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی از دیگر اقدامات بستر ساز برای حذف کنکور را پژوهش‌های تطبیقی عنوان کرد و گفت: آلمان ورود به دانشگاه را باز می‌گذارد و از دیگر سو، برای ورود به بازار کار سن 29 تا 30 سال را ملاک می‌داند و در غیر اینصورت، فرد باید تجربه پژوهش داشته باشد.

وی افزود: رشته پزشکی کاملا کاربردی است و این مسئله از زمان امیرکبیر وجود داشته اما به رشته‌های کاربردی دیگر چنین توجهی نمی‌شود.

سادات حسینی قاعده دریافت مدارج تحصیلی را به کله قندی تشبیه کرد که در رأس هرم آن دکترا و بدنه آن را پایه‌های اصلی و اساسیِ فوق دیپلم و لیسانس تشکیل می‌دهد و گفت: به جای اینکه این دو مقطع را قوی کنیم به سمت تبلیغ دکتری رفته‌ایم.

وی پاسخ به چنین معضلی را عدم وجود شغل خواند و تصریح کرد: فرزندان ما شب‌های کنکور عذاب بسیاری را متحمل شده و حالتی غیر عادی پیدا می‌کنند و برخی از نوجوانان افسردگی می‌گیرند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت