خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

دانشگاه‌های فنی پانتومیم کارند

رئیس دانشگاه فرهنگیان لزوم ارتباط بیشتر میان کار، صنعت و دانشگاه را یادآور شد و افزود: دانشگاه‌هایی که به واقع فنی هستند، تا 95درصد آموزش‌ها را پانتومیم و نظری ارائه می‌دهند.

1399/06/12
|
14:00
|

حسین خنیفر در مصاحبه با برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو، نظام آموزشی را دارای آشفتگی‌هایی دانست و افزود: گرایش سود گرایانه نسبت به آینده شغلی، مدنظر است و بخش اعظم دانشجویان به سمت رشته‌هایی می‌روند تا کامیابی‌های مالی را کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه در سایر دانشگاه‌ها در دنیا چنین رویه‌ای وجود ندارد، افزود: در سایر کشورها تسمه نقاله‌ای میان دانشگاه، بازار و صنعت ایجاد شده است ولی در ایران بجای این حرکت پویا یک کویر قرار دارد.

خنیفر همچنین به ضعف مهارت اشاره کرد و گفت: دانشگاه و نظام آموزشی بیشتر ناظر بر مبانی نظری است در حالیکه افرادی آچار بدست نیاز داریم که باید درباره آن فکر شود.

رئیس سابق دانشکده مدیریت پردیس فارابی دانشگاه تهران با اعلام اینکه بسیاری رشته‌ها نیازمند تضمین شغلی هستند، خاطرنشان کرد: دانشجویان مبانی نظری را بخوبی فرا گرفته ولی مبانی عملی را یاد نمی‌گیرند.

خنیفر با بیان اینکه در جامعه نفت خوار، همگان در صدد مشاغل اجرایی هستند تا سود و درآمدی سرشار کسب کنند و لذا از مقام انسانی کار آمد انحراف بسیاری شاهد هستیم، گفت: اگر صادرات غیر نفتی و منافع انسانی را نگه داشته و نسبت به تربیت افراد کارآفرین تلاش کنیم، موفق خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه همان اراده‌ای که جنگ و بحران‌های تحریم را اداره کرد، باید تربیت نیروی انسانی موفق را نیز مدیریت نماید، خاطرنشان کرد: هر جا با مردم حرکت کردیم، موفق بودیم.

خنیفر افزود: وقتی شبکه شاد از بهمن ماه آغاز به کار کرد، در مدت سه ماه 10 میلیون نفر دانش آموز را تحت پوشش قرار داد؛ لذا اگر بخواهیم، می‌توانیم ولی باید زیر ساخت‌ها را فراهم آوریم.

استاد تمام گروه آموزشی مدیریت دولتی بار دیگر لزوم ارتباط بیشتر میان کار، صنعت و دانشگاه را یادآور شد و افزود: دانشگاه‌هایی که به واقع فنی هستند، تا 95درصد آموزش‌ها را پانتومیم و نظری ارائه می‌دهند.

در ادامه حسین پوربشاش، رئیس دانشگاه غیر انتفاعی ادیبان گرمسار با ابراز تاسف از اینکه تعادل و توازن در میان رشته‌های دانشگاهی وجود ندارد، گفت: تا یکی دو سال آینده کاردانی از دانشگاه‌ها جمع می‌شود و این اتفاق بسیار بدی است.

وی با بیان اینکه بحث کاردان‌ها مقوله‌ای تمام شده است، افزود: ما این مسئله را از بین برده‌ایم.

پوربشاش افزود: رشته‌های دانشگاهی به کلی توازن خود را از دست داده‌اند. در گذشته رشته‌های برق و مکانیک تقاضای بالایی داشتند ولی امروز هیچ تقاضایی برای این رشته‌ها وجود ندارد و درخواست‌ها به سمت یکسری رشته خاص و مکان‌هایی خاص گرایش یافته است.

وی با بیان اینکه افرادی که امروز در رشته‌های علوم پایه تحصیل می‌کنند، به شدت ضعف دارند، گفت: این معضل در آینده‌ای نه چندان دور کشور را بر هم خواهد ریخت.

پوربشاش همچنین نیاز سنجی بازار کار و دانشگاه را بسیار ضعیف دانست و افزود: حتی دانشگاه‌های علمی و کاربردی در این حوزه به شدت ضعیف شده‌اند.

وی گفت: مشکل بعدی ناظر بر خروجی دانشگاه است که عموما به مرکز تولید یک برگ کاغذ با نام مدرک تحصیلی تبدیل شده‌اند و دولت پاسخگوی تامین کار برای این افراد نیست.

دسترسی سریع
خیابان فرصت