خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

گفتگو با محمدفؤاد رحمان سرشت؛ منافع سیاسی-اقتصادی؛ ریشه مجلات‌علمی را می‌خشکاند

مدیر مسئول شبکه خبری "آی سی تی پرس" معتقد است رویکرد سیاسی و اقتصادی صاحبان نشریات علمی، این حوزه را چالش جدی روبرو می‌سازد.

1399/06/18
|
14:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محمدفؤاد رحمان سرشت در پاسخ به سوال مجری برنامه "خیابان فرصت" که کارکرد بسیاری مجلات علمی را به شکل گیری یک بیزینس تشبیه و تاکید کرد این نشریات با دریافت مقالات علمی، مبالغی پول از گردآورنده دریافت می‌کنند، اظهار کرد: علم و تحقیقات باید با نشریات و رسانه‌ها آشتی کند.

وی از وجود یک بیماری در این عرصه سخن گفت که بدلیل نبود حلقه‌ی واسط میان تحقیقات علمی، مردم و رسانه‌ها پدید آمده است و مشکلات اقتصادی و سایر مسائل، راه را برای سوء استفاده‌هایی در داخل و خارج کشور باز می‌گذارد.

به گفته رحمان سرشت، نشریات علمی در اساس و پایه بعنوان رفرنس و مرجعی به منظور دستیابیِ متخصصان به علوم کاربردی و بهتر پیش بردن امور کشور و راهبری کردن صنعت و در نهایت ارتقای فرهنگ کاربردی و آسان سازی زندگی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی در خصوص همه فهم بودن مطالب در نشریات علمی اظهار کرد: در این راستا سعی بسیار می‌شود و گاه رعایتِ این مهم، صاحبان رسانه را به سمت کاربردی سازی پیش می‌برد؛ اما گاه عده‌ای صرفا بدلیل بهره گیری از مسائل اقتصادی و بیزینس سراغ چنین رسانه‌هایی می‌آیند که با سمت و سوهای سیاسی، اقتصادی و منفعت طلبی پیش رفته و چالش و مشکلات درست از همین نقطه آغاز می‌شود.

رحمان سرشت همچنین از سوء استفاده این نشریات از رویدادهای علمی و لابی‌های مختلف برای تسریع در چاپ برخی مقالات سخن گفت و تصریح کرد: رسانه باید آموزش را برای متولیان خود مورد نظر داشته باشد و آن‌ها را به روز نگه دارد.

وی با انتقاد از این نگاه که رسانه را صرفا از منظر یک ابزار می‌نگرد و عده‌ای با لابی گری، پول‌هایی را رد و بدل می‌کنند تا اقدامات یک سازمان را در بوق‌های رسانه‌ای کرده و به بهره برداری‌های شخصی برسند، گفت: در این راستا باید آسیب شناسی کرده و به این معضل پاسخ دهیم.

رحمان سرشت در بخشی دیگر از این گفتگوی رادیویی در خصوص اینکه "آی سی تی پرس" در حوزه رویدادهای علمی نظیر "شهر هوشمند" به سمت انتشار مقالات پیش رفته است، اظهار کرد: ما از این مقالات و چکیده‌ی آن استفاده کردیم و چون به سمت مرجعیتِ حوزه "های-تک" حرکت می‌کنیم، تلاش داریم دانشجویان و محصلین از مطالب عمقی سایت خبری ما بهره مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: میان شرکت‌های دانش بنیان و مراکزی که قادر به ارائه اطلاعات صحیح علمی به رسانه‌ها هستند، ارتباط درست برقرار نیست. در این میان حلقه اتصال باید بخوبی برقرار شود ولی لزوما توپ را در زمین دانشگاه و زمین علمی نمی‌اندازیم و این معضل را ناظر بر کم کاری رسانه هم می‌دانیم.

رحمان سرشت اضافه کرد: رسانه‌ای که نقش مطالبه گری دارد، باید فشار بیشتری برای برقراری این حلقه اتصال وارد کند و سدها را بشکند تا ارتباطی درست و منطقی برقرار گردد.

وی با تاکید بر اینکه امروز هر شخص خاصه در حوزه‌های علمی قادر است به یک رسانه بدل شود و لذا آگاهی و شفافیت علمی باید همه گیر گردد، افزود: در این راستا مطالبه گری باید جدی تر دنبال می‌شد که این مهم، به دلایل متعدد از جمله تامین هزینه‌ها، مغفول واقع شده است.

دسترسی سریع
خیابان فرصت