خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

گفتگو با پیمان ترحمی؛ جریمه دولت برای صادرکنندگان دارو

مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی از فشارهای داخلی برسر صادرات داروی ایرانی سخن گفت و به رفتار دولت در جریمه کردن صادرکنندگان انتقاد جدی وارد دانست.

1399/06/26
|
14:29
|

پیمان ترحمی با اشاره به توسعه کمی و کیفی صنعت دارویی کشور، به برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: بیش از 100شرکت داروسازی و به تناسبِ آن، نیروهای متخصص فعال هستند و لذا می‌توان پا را فراتر از مرزها گذاشت و در کشورهای منطقه فرصت فروش پیدا کرد.

وی از الزام جدی برای بهینه شدن فضاهای ساخت دارو و ماشین آلات کارخانه‌های داروسازی سخن گفت و این روند را پیش زمینه‌ای برای صادرات داروهای کیفی دانست و افزود: صادرات از درون کشور هم تحت فشار است و با رفتن به سمت صادرات، از جانب دولت جریمه می‌شویم.

ترحمی گفت: صنعت داروسازی کشور از نظر دریافت ارز بلاک شده است؛ چراکه دولت ادعا می‌کند ارز حاصل از صادرات را بازگشت نداده‌اید و ما نمی‌دانیم این ادعا از کجا ناشی می‌شود؛ چراکه بر اساس هرگونه بخشنامه‌ای که محاسبه می‌کنیم، ارز حاصل از صادرات را به کشور برگشت داده‌ایم.

وی ادامه داد: شرکت‌های داروسازی خصوصی و نیمه دولتی هستند و صادرات همواره فرصتی برای صنعت داروی کشور بوده است که امروز به یک چالش تبدیل شده و لذا بنده این روند را به جریمه صادراتی اطلاق می‌کنم.
ترحمی گفت: ما همچنان صادرات را انجام می‌دهیم؛ ولی وقتی ارز را برمی گردانیم، باز هم مشکل داریم.

نائب رئیس شرکت داروسازی خوارزمی افزود: ارز ناشی از صادرات دارو در قیاس با پتروشیمی‌ها بسیار ناچیز است ولی اگر این ارز بازگردانده نشده بود، هیچ بحثی نداشتیم ولی مشکل اینجاست که این ارز بعضا به کشور برگردانده شده است.

ترحمی با بیان اینکه حتی بانک مرکزی استراتژی خاصی برای ارز حاصل از صادرات ندارد، افزود: یکبار می‌گویند 6 ماه فرصت زمانی دارید و زمانی دیگر، ضرب العجل یک ماهه تعیین می‌کنند. از طرفی ما نمی‌دانیم این تفهیم اتهام باید از سوی بانک مرکزی صورت گیرد یا وزارت صمت و سازمان غذاودارو؟

وی همچنین از نامشخص بودن متولی اصلی صنعت داروسازی گلایه کرد و گفت: سازمان غذاودارو گرچه متولی این صنعت است، اما وظیفه اصلی خود را رساندنِ دارو بدست مردم می‌داند و در مشکلات داروسازان ورود نمی‌کند.

ترحمی استراتژیک بودن صنعت دارو را منجر به تعدد متولیان در این بخش دانست و اضافه کرد: وقتی می‌خواهیم ماشین آلات به روز وارد کنیم، وزارت صمت به ما حمله می‌کند. از طرفی سازمان غذاودارو با وجود آگاهی از مشکلات ما، به تاکید سازمان حمایت مبنی بر پرهیز از گران شدنِ دارو، استناد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی نهاده‌ها گران شده، [ما چاره‌ای جز گران کردن دارو نداریم]؛ چنانچه مواد اولیه، شیشه و حتی جعبه و فویل آلومینیومی گران شده است ولی آقایان می‌گویند دارو نباید گران شود.

ترحمی با اشاره به اینکه دارویی مثل استامینوفن در مقایسه با تنقلاتی نظیر چیپس و پفک قیمتی ناچیز دارد، گفت: اگر دست به واردات همین دارو بزنیم، با قیمتی 30 برابری روبرو خواهیم بود؛ بنابراین صنعت دارویی کشور نه تنها توسط سازمان غذاودارو، بلکه از سوی همه ارگان‌های دولتی باید حمایت شود.

دسترسی سریع
خیابان فرصت